שר החוץ האמריקני: איראן במרחק שבועות מפיתוח נשק גרעיני אם תמשיך בהפרות

בלינקן: איראן במרחק שבועות מפיתוח נשק גרעיני
בריאיון ל-NBC אמר אנתוני בלינקן כי על טהרן להשתחרר מהרעיון של אפשרות גרעינית מורחבת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כור גרעיני איראן, אראק, הסכם הגרעין, 23.12.19
צילום: צילום: אי-פי

שר החוץ האמריקני, אנתוני בלינקין, אומר היום (שני) כי איראן נמצאת במרחק של שבועות לפיתוח נשק גרעיני, אם תמשיך בהפרות שאנו רואים כעת של הסכם הגרעין. בריאיון לרשת NBC אמר בלינקן כי טהרן צריכה להשתחרר מהרעיון של אפשרות גרעינית מורחבת. 

בשבוע שעבר אמר הרמטכ"ל אביב כוכבי כי איראן הגדילה את כמות החומר המועשר מעבר למותר, ופיתחה צנטריפוגות שמאפשרות להגיע לפצצה גרעינית בתוך כמה חודשים ואפילו שבועות. "הנחיתי את צה"ל להכין כמה תוכניות אופרטיביות בנושא ואנחנו שוקדים עליהן", אמר כוכבי.

הרמטכ"ל טען שהחזרה להסכם הגרעין היא טעות והסביר: "כל הסרה של לחץ תיתן לאיראן חמצן להגיע לפצצה". על השינויים בלחימה בשנים האחרונות, הוא הוסיף: "האויב בחר למקם את עצמו במרחב העירוני. חובה להתאים את דפוסי הלחימה, החשיבה והדין הבין-לאומי לאופן שבו אנחנו צריכים וזכאים להילחם. כל בית חמישי בלבנון זה מחסן טילים או חמ"ל".

בריטניה, גרמניה וצרפת הזהירו בחודש שעבר את איראן מפני שימוש באורניום מתכתי. בהצהרה משותפת שפרסמו ציינו שלוש המעצמות כי להפרת הסכם הגרעין יהיו השלכות צבאיות משמעותיות. עוד נכתב בהודעה כי לאורניום מתכתי אין שימוש אזרחי, והוא עלול לשמש למטרות צבאיות. המעצמות קוראות לאיראן לחדול מהפעילות ולחזור מיד למלא אחר התחיובויותיה על פי ההסכם, אם ברצונה לשמרו.

הפופולריים