הפיכה צבאית במיאנמר: הוכרז מצב חירום במדינה, סמכויות השלטון הועברו לרמטכ"ל

הפיכה צבאית במיאנמר: השלטון הועבר לרמטכ"ל
הצבא עצר את מנהיגת המדינה, אונג סן סו צ'י, בכירים נוספים במפלגת השלטון. בטענה שבבחירות שתקיימו בחודש נובמבר האחרון נעשו זיופים בקנה מידה גדול • בבירה נותקו רשתות האינטרנט והטלפון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המשמר הלאומי / הצבא הרשמי במיאנמר. 2020
צילום: צילום: רויטרס

הפיכה צבאית במיאנמר: הצבא עצר הלילה (שני) את מנהיגת המדינה, כלת פרס נובל לשלום, אונג סן סו צ'י, ושם אותה במעצר בית. בנוסף, נעצרו כמה בכירים במפלגת השלטון. הצבא הכריז על מצב חירום במדינה, וסמכויות השלטון הועברו לרמטכ"ל הצבא הבורמזי.

בבירה נייפידאו נותקו רשתות האינטרנט והטלפון. רשות השידור של מיאנמר הודיעה בפייסבוק כי אין ביכולתה לשדר ברדיו ובטלוויזיה, עקב בעיות טכניות. עדי ראיה דיווחו כי חיילים הוצבו מחוץ לבניין העירייה בעיר הגדולה במדינה יאנגון.

אונג סן סו צ'י, כלת פרס נובל לשלום ומנהיגת מיאנמר. (צילום: רויטרס)

היום הפרלמנט במיאנמר היה אמור להתכנס בפעם הראשונה מאז הבחירות, שהיו בנובמבר האחרון. הצבא, המחזיק ברבע מן המושבים בבתי הפרלמנט וששמורים לו גם תפקידי שרים, טוען שבבחירות נעשו זיופים בקנה מידה גדול. עם זה, הצבא לא סיפק הוכחות לטענה. ועדת הבחירות המרכזית במיאנמר דחתה את ההאשמות.

בימים האחרונים גברה המתיחות בין הממשלה האזרחית לבין הצבא שמעמדו חזק, ועלו החששות להפיכה צבאית.  הדובר הממשלתי קרא לאזרחים שלא להגיב בפזיזות ולפעול על פי החוק. בשיחת טלפון עם סוכנות הידיעות רויטרס ציין כי הוא צפוי להיעצר גם כן.

בארצות הברית התייחסו לדיווחים, והבית הלבן פרסם הודעה שבה הדוברת ג'ן סאקי כתבה כי וושינגטון "מודאגת מכך שהצבא הבורמזי נקט בצעדים שמערערים את מעבר השלטון הדמוקרטי במדינה, כולל מנהיגים אזרחיים, ביניהם סן סו צ'י".

ביקורת חריפה בעולם על מעצר סן סו צ'י

עוד נכתב בהודעת הבית הלבן כי הנשיא ג'ו ביידן עודכן על המתרחש על ידי היועץ לביטחון לאומי סאליבן, ושארצות הברית מתנגדת לכל ניסיון לשנות או לסכל את תוצאות הבחירות שנערכו שם בנובמבר האחרון, ומזהירה שתנקוט בפעולות נגד האחראים.

שר החוץ האמריקני אנטוני בלינקן קרא לבכירי צבא מיאנמר לשחרר את אונג סן סו צ'י ואת האחרים שנעצרו הלילה. "אנו קוראים למנהיגי הצבא הבורמזים לשחרר את כל פקידי הממשלה ומנהיגי החברה האזרחית, ולכבד את רצונם של תושבי בורמה כפי שהתבטא בבחירות הדמוקרטיות ב-8 בנובמבר", אמר בלינקן.

גם באוסטרליה הביעו דאגה עמוקה מפעולות הצבא, ובהודעת משרד החוץ בקנברה נכתב שיש לשחרר באופן מיידי את המנהיגים האזרחיים שנעצרו בידי הצבא. "אנו קוראים לצבא לכבד את שלטון החוק, לפתור סכסוכים באמצעות מנגנונים חוקיים ולשחרר באופן מיידי את כל מנהיגי האזרחים והאחרים שעוכבו שלא כדין", נכתב בהודעה.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש גינה את מעצרה של אאונג סן סו צ'י ושאר מנהיגים אזרחיים במיאנמר, וקורא לצבא הבורמזי לכבד את רצון העם. ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון הגיב בשמו על ההתפתחויות במיאנמר, ואמר שהן מדאיגות. דובר ממשל יפן קרא לדיאלוג בין כל הצדדים, ולפתרון המשבר במיאנמר בדרכי שלום

הפופולריים