קרב סכינים בחסות הברקזיט והקורונה: משבר החיסונים בין אירופה לבריטניה

קרב סכינים: משבר החיסונים בין אירופה לבריטניה
חברת התרופות הבריטית אסטרהזניקה הודיעה לאיחוד האירופי כי לא תעמוד באספקת כל מלאי החיסונים לו התחייבה - אז עלה החשד כי לחץ בריטי מנסה למנוע את יציאת החיסונים לאירופה לפני שיחוסן הבריטי האחרון. אירופה לא נשארה חייבת - ושלפה איום הפעלת סעיף 16 בהסכם הברקזיט. אלפי מתים ביום הוציאו את אירופה מהנמנמת, עכשיו החל קרב על קבלת החיסונים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון 19.12.20
צילום: צילום: אי-פי

במשך שבועות הפגינה ממשלת גרמניה שלווה סטואית כמעט מול הקצב המנומנם שבו התנהל מבצע החיסונים במדינתה. הקאנצלרית אנגלה מרקל נדרשה בידי גורמים שונים להיות יותר אקטיבית ולהשיג לאומה הגרמנית נתח גדול יותר מעוגת החיסונים של ביונטק הגרמנית, אבל מרקל בשלה – התעקשה שגרמניה תהיה כפופה למדיניות החיסונים האירופית, ותקבל בדיוק את 20 האחוזים, כגודל אוכלוסייתה, מהמנות שמחלק האיחוד לחברות בו. ייקית, מה לעשות?

כבר בשבוע הראשון למבצע החיסונים במוקד היחיד שהיה בברלין הבחנו באבסורד – כמעט אלף מתים ביום ובמרכז החיסונים נמנמת גמורה: מתחסן בא כל עשר דקות, מתחסן הולך כל עשר דקות. האדישות הזו נגמרה, וכרגע אפשר להגדיר את המצב בגרמניה ובאיחוד האירופי כולו כהיסטריה קטטונית.

את המתח סיפקה חברת התרופות השבדית-בריטית אסטרהזניקה שהודיעה השבוע לאיחוד הארופי כי לא תעמוד באספקת כל מלאי מיליוני החיסונים לו התחייבה, ועוררה את החשד כי האחווה הבריטית-אירופית שהיתה קיימת עד 31 בדצמבר האחרון, עומדת להתחלף בקרבות נוסח ימי הביניים בין היבשת האירופית לאיים שמעבר לתעלה. החברה הזהירה את האיחוד כי תוכל לספק רק רבע מכמות החיסונים שהיו מתוכננים למסירה ברבעון הראשון של 2021, אבל בה בעת הבטיחה לממשלת בריטניה כי תמלא את הבטחתה לספק שני מיליון מנות מדי שבוע לרווחת תושבי הממלכה.

השבוע טענו גורמים ממשלתיים אנונימיים בבריטניה כי סוכם עם אסטרהזניקה שרק לאחר שהמתקנים הבריטיים באוקספורד ובסטפורדשייר ייצרו 100 מיליון מנות בעבור הבריטים, יהיו מפעלים אלה חופשיים לספק מדינות אחרות. זה היה כבר יותר מדי עבור האירופים.

נשיאת האיחוד, אורסולה וון דר ליין, צייצה אתמול יחד עם אישור החיסון של אסטרהזניקה: "אישרנו כרגע את החיסון לאיחוד האירופי, אני מצפה שהחברה תספק את 400 מיליון מנות החיסון שלהן היא התחייבה. נעשה ככל יכולתנו להבטיח חיסונים לאירופים, שכנינו ושותפינו בעולם" – הודעה שיכלה בקלות להתחלף ב"בוריס ג'ונסון, ראה הוזהרת, אל תחלום אפילו לשמור את כל המנות של אסטרה-זניקה לעצמך".

נציבת הבריאות במוסדות האיחוד, סטלה קיריאקידס, הקדימה ביום את וון דר ליין בנאום תקיף שבו הכריזה כי אין לבריטניה שום זכות ראשונים מחתימת החוזה עם אסטרהזניקה שלושה חודשים לפני האיחוד האירופי. ״אנו דוחים את ההיגיון הזה שיכול לעבוד באטליז אבל לא בחוזים ולא בהסכמי הרכישה המתקדמים שלנו״, הוסיפה.

המתח של הימים האחרונים נובע משיעור המתחסנים הגבוה בבריטניה – למעלה מ-12% לעומת קצת יותר משישית מכך בלבד באיחוד האירופי – 2.5%. לאסטרהזניקה שני מפעלים בבריטניה שכרגע מספקים את כל המלאי שלהם לממלכה המאוחדת, ושני מפעלים באירופה שתוצרתם מתחלקת בין מדינות האיחוד לבין בריטניה. הוויכוח שהתלקח קשור בעצם לשאלה – של מי לעזאזל החיסונים האלה? של המדינה שעל אדמתה הם מיוצרים? של החברה היצרנית שהיא בריטית בחלקה? של הלקוחות שעמם נחתם החוזה. 

נכון שגם פייזר-ביונטק וגם מודרנה הודיעו על קשיים באספקת הכמויות שלהן הן התחייבו, אבל ההסבר היה שמדובר במחסור זמני עקב הרחבת קווי יצור. ההודעה שיצאה מאסטרהזניקה העלתה את החשד כי לחץ בריטי מנסה למנוע את יציאת החיסונים שמיוצרים בבריטניה לכיוון אירופה, וזאת עד חיסון הנתין הבריטי האחרון.

אבל גם אירופה לא פאסיבית במאבק הזה. אמש נשלף איום הפעלת סעיף 16 בהסכם הברקזיט – זהו סעיף שמאפשר הקפאת מעבר סחורות בנסיבות מאוד יוצאות דופן, והמסר הנרמז היה – אתם תמנעו מאיתנו את התוצרת של המפעלים בבריטניה, אנחנו נעצור לכם כליל את ברז ייצוא החיסונים מאירופה.

דוברו של בוריס ג'ונסון מסר: "ממשלת בריטניה מבקשת בדחיפות הסבר מהנציבות האירופית על ההצהרות שהוציא האיחוד היום והבטחות לגבי כוונותיה. לבריטניה יש הסכמים מחייבים מבחינה חוקית עם ספקי חיסונים והיא לא הייתה מצפה שהאיחוד האירופי, כחבר ובעל ברית, יעשה דבר כדי לשבש את קיום החוזים הללו".

החבטה הבריטית על השולחן קצת הרתיעה את האירופאים שהודיעו כי לא יעשו שימוש בסעיף 16. פעם הייתה ג'נטלמניות בין הצדדים. גם אם תקעו סכינים עשו את זה באלגנט. אבל נראה שהחודשים האחרונים במשא ומתן על הברקזיט שבו הצד החזק, אירופה, די השפיל את השותפה לשעבר בריטניה - עשו את שלהם מבחינת ג'ונסון, שרואה כעת רק דבר אחד מול העיניים: את המוטציה הבריטית ואת בתי החולים שלו שכבר מזמן עברו את המסדרון, בחוסר יכולתם להכיל את מקרי התחלואה.

הפופולריים