יותר מ-2,000 עצורים בהפגנות תמיכה בנבלני ברחבי רוסיה

כ-2,000 עצורים במחאות תמיכה בנבלני ברוסיה
המשטרת הרוסית עצרה ברחבי המדינה רבים מתומכיו של מנהיג האופוזיציה וממתנגדיו החריפים של הנשיא פוטין. גם בתל אביב התקיימה הפגנה בקריאה לשחררו • נבלני נעצר השבוע עם שובו לרוסיה מגרמניה, שם טופל בחודשים האחרונים לאחר שהורעל בגז עצבים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עצורים במחאה ברוסיה נגד פוטין לתמיכת נבלני
צילום: אי-פי

כוחות הביטחון הרוסיים עצרו היום (שבת) ברחבי המדינה כאלפיים מתומכיו של מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני, ממתנגדיו החריפים של הנשיא ולדימיר פוטין. במוסקווה ובעשרות ערים, בהן תל אביב, הפגינו אלפים לאות תמיכה בנבלני ובקריאה לשחררו. הוא נעצר השבוע עם שובו לרוסיה מגרמניה, שם טופל בחודשים האחרונים לאחר שהורעל בגז עצבים.

בין העצורות והעצורים – ליובוב סובול, שותפתו של נבלני באופוזיציה הרוסית. אשתו נבלני, נעצרה גם היא במוסקווה, ולפי דיווח בכלי תקשורת, שוחררה כעבור מספר שעות. כך כתבה בחשבון האינסטגרם שלה, מתוך ניידת של המשטרה. 

רוסיה מאשימה דיפלומטים אמריקניים בפרסום המחאות למען נבלני, והמסלולים בהן יעברו. ישנם חילוקי דעות באשר לכמות המפגינים שהשתתפו היום בהפגנות. למשל במוסקווה, רויטרס מעריכים שהגיעו למעלה מ-40 אלף בני אדם להפגנות, בעוד הרשויות ציינו שרק כ-4,000 בני אדם הפגינו.

השבוע אנשיו של נבלני פרסמו סרט בן 90 דקות שצולם לפני חזרתו של נבלני למוסקווה, החושף לטענתם את הארמון אדיר הממדים של פוטין בדרום רוסיה לחופי הים השחור. עלות בנייתו היא 1.35 מיליארד דולרים. הסרט כבר צבר יותר מ-50 מיליון צפיות ביוטיוב.

ארצות הברית גינתה בחריפות את מעצרו של פעיל האופוזיציה ברוסיה. שר החוץ היוצא, מייק פומפאו, אמר כי מעצרו של נבלני הוא המהלך האחרון בשורה של ניסיונות להשתיק אותו ואחרים שמותחים ביקורת על הרשויות ברוסיה. בציוץ שפרסם בדף הטוויטר שלו, כתב פומפאו כי "מנהיגים שבטוחים בעצמם אינם נוקטים באלימות כלפי מתנגדים או עוצרים אותם שלא כדין".

ביום ראשון המריא מנהיג האופוזיציה מברלין בחזרה למוסקווה לראשונה מאז ניסיון ההתנקשות. בשיחה עם שליח כאן חדשות לאירופה דב גיל-הר שנלווה אליו בטיסה, אמר נבלני כי אינו חושש לחייו עם שובו לרוסיה. כשעלה על המטוס אמר לעיתונאים שליוו אותו: "אני בטוח שנגיע ליעד שלנו והכול יהיה נפלא". קברניט המטוס הודיע על השינוי מעט לפני הנחיתה, לדבריו בגלל בעיה טכנית על המסלול. לדעת הנוכחים ובהם נבלני - פוטין היה מעורב בהסטת המטוס כדי למנוע מנבלני לפגוש את ההמונים שהגיעו לשדה וונוקובו - היעד המקורי.

הפופולריים