בוס חדש, חוקים חדשים: ביידן חתם על 17 צווים נשיאותיים, וביטל את מדיניות טראמפ בנושא הקורונה, אקלים והגירה

חיסונים וסיוע כספי: תוכנית 100 הימים של ביידן
ביידן חתם הלילה על לא פחות מ-17 צווים נשיאותיים, ביניהם: חזרה להסכם האקלים ולארגון הבריאות העולמי, חיוב עטיית מסכות במשרדי ממשלה, דחיית מועד פינוי חייבים מבתיהם, ביטול ההגבלות על כניסה ממדינות מוסלמיות וביטול הנחת צינור נפט גדול. כל התוכניות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ו ביידן חותם על מסמכי ההשבעה שלו 20.01.21
צילום: צילום: רויטרס

חילופי ממשל: נשיא ארצות הברית הנכנס, ג'ו ביידן, חתם הלילה (חמישי) על 17 צווים נשיאותיים, שרובם ככולם יהוו שינוי מדיניות לעומת קודמו בתפקיד טראמפ. בין הצווים: החלטה להחזיר את ארצות הברית לאמנת פריז למאבק בהתחממות הגלובלית, חובת עטיית מסיכות בשטחים פדרליים ל-100 הימים הקרובים, מניעת פינוי דיירים שאינם יכולים לעמוד בתשלומי השכירות בגלל מגיפת הקורונה ועוד צווים אחרים שמבטלים הוראות שהנהיג קודמו בתפקיד דונלד טראמפ.

הצווים עליהם חתם ביידן הלילה:

״אין זמן טוב יותר להתחיל מאשר עכשיו״, אמר ביידן. הוא אמר כי המכתב אשר השאיר לו דונלד טראמפ בבית הלבן היה ״מאוד נדיב״ אבל סרב למסור פרטים לגבי תוכנו. הלילה גם הושלם המהפך בסנאט, כששלושה סנטורים דמוקרטים חדשים הושבעו, ובכך נוצר רוב דחוק - 50 רפובליקנים מול 50 דמוקרטים, להם נוסף קולה של סגנית הנשיא האריס.

נוסף לכך חתם ביידן גם על ביטול איסור הכניסה לארצות הברית מכמה מדינות בעלות רוב מוסלמי, וצו שמטרתו לעצור את בניית החומה בגבול עם מקסיקו. כמו כן, ביידן חתם על צו שיאפשר את חזרתה של ארצות הברית לארגון הבריאות העולמי שממנו פרשה בזמן טראמפ

את התוכניות שלו למאה הימים הראשונים לכהונה ביידן כבר רקם. ביטול הצווים הוא המהלך הקל יותר כי לשם כך הוא אינו זקוק לאישור מאף אחד, אבל לביידן לא חסרות סוגיות נוספות להתעסק בהן – מנגיף קורונה, דרך המשבר הכלכלי ועד סוגיית הגזע בארצות הברית. 

הירושה הכבדה במיוחד שהוא מקבל היא כמובן המלחמה בקורונה. בשינוי חד מקודמו, ביידן צפוי לחתום על צו נשיאותי שמנחה לעטות מסכות במתקנים פדרליים, וזאת רק ההתחלה של ההתמודדות שלו עם אתגר הנגיף.

השבוע כבר הודיע הנשיא הנכנס שיביא לאישור הקונגרס חבילת סיוע לעסקים ולאזרחים שנפגעו מהמשבר בגובה של 1.9 טריליון דולרים, נוסף על חבילות הסיוע שממשל טראמפ כבר אישר בעבר. הוא רוצה שהחבילה הזו תהיה הדבר הראשון שהקונגרס ידון בו ויצביע עליו. נוסף על כך הוא שם לו למטרה לחלק לאמריקנים 100 מיליון מנות חיסון ב-100 הימים הראשונים.

בתוך 100 ימים מבטיח הנשיא ביידן להעביר גם רפורמת הגירה מקיפה שתאפשר למהגרים לא-חוקיים מסלול לאזרחות, וגם תוכנית חדשה להתמודדות עם משבר האקלים. את כל הדברים האלה הוא יצטרך לעשות כשמשפט ההדחה של טראמפ מרחף ברקע.

הפופולריים