ביידן הושבע לנשיא ה-46 של אמריקה: "הכוחות המפלגים חזקים, בואו נתחיל מחדש"

ביידן הושבע: "חוגגים את ניצחונה של הדמוקרטיה"
סגנית הנשיא קמלה האריס הושבעה גם כן, והפכה לסגנית הנשיא הראשונה בהיסטוריה • הטקס נערך במתכונת מצומצמת ותחת אבטחה כבדה • נתניהו בירך: "השבעה היסטורית, מצפה לעבוד יחד" • משדר מיוחד בכאן 11
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביידן והאריס בעת השבעתם
צילום: צילום: רויטרס

נשיאה ה-46 של ארצות הברית ג'ו ביידן הושבע הערב (רביעי) לתפקיד בטקס בגבעת הקפיטול בוושינגטון. "אחיי האמריקנים זה היום של אמריקה", אמר ביידן בנאום לאחר ההשבעה. "זה היום של הדמוקרטיה. יום של היסטוריה ותקווה. במשך הדורות אמריקה חוותה אתגרים ויכלה להם. היום אנו חוגגים את הצלחתו לא של מועמד - אלא של הדמוקרטיה. רצון הציבור נשמע".

ביידן התייחס גם למהומות בוושינגטון לפני כשבועיים ולפריצה לקפיטול: "אני יודע שהכוחות שמנסים לפלג אותנו חזקים, אך הם לא חדשים. המציאות הקשה היא שגזענות ופחד תמיד יצרו בנו קרעים. צלחנו משברים כגון מלחמת העולם השנייה ו-11 בספטמבר. נוכל לעשות זאת כעת. נוכל לראות אחד את השני לא כאויבים אלא כשכנים. אנו יכולים להוריד את הטמפרטורה. עלינו להתקדם כארצות הברית המאוחדת.

"על אמריקה להיות יותר טובה מזה. אני חושב שהיא יותר טובה מזה. לפני מאה שנה נשים צעדו פה למען זכות בחירה, וכעת אנו חוגגים את ההשבעה של האישה הראשונה לסגנית הנשיאות. אל תגידו לי שדברים לא יכולים להשתנות".

לפני ביידן הושבעה סגניתו קמלה האריס. בכך עשתה האריס היסטוריה בבית הלבן והפכה לסגנית הנשיא הראשונה. הטקס מתקיים במתכונת מצומצמת, כשאת ההמונים המנופפים לנשיא מחליף מיצג דגלים, האבטחה כבדה יותר והנשיא היוצא טראמפ לא נוכח באירוע.

ערב טוב וגוד בלס אמריקה! מאיה ראכלין עם סיקור שוטף ומיוחד של ההשבעה

הנשיא הנכנס נשבע על תנ"ך משפחתי בן 127 שנים. בהתאם למסורת, הנשיא היוצא דונלד טראמפ השאיר למחליפו מכתב בבית הלבן. תוכנו של המכתב טרם פורסם. בנאום פרידה אחרון שנשא טרמאפ מבסיס חיל האוויר אנדרוז הסמוך לוושינגטון, הוא הבטיח לחזור לחיים הפוליטיים: "אלה היו ארבע שנים נפלאות, נחזור בצורה כלשהי. אני רוצה להודות למשפחה, לצוות ולרבים אחרים. אף אחד לא יודע כמה המשפחה הזאת עבדה קשה בשבילכם". גם רעייתו של הנשיא היוצא, מלאניה, מסרה: "להיות הגברת הראשונה היה כבוד גדול".

"מה שעשינו היה מדהים בכל קנה מידה", המשיך טראמפ. "בנינו מחדש את הצבא, יצרנו מטה חדש בשם כוח החלל, טיפלנו ביוצאי הצבא. השגנו גם את הקיצוץ הגדול ביותר במיסים אי פעם". הנשיא היוצא התייחס גם למאבק בקורונה וציין: "פיתחנו חיסון בתשעה חודשים, זה הישג כביר. בחודשים הקרובים אתם תתחילו לראות מספרים טובים. עלינו לזכור את אלה שסבלו מהנגיף הסיני, כולנו יודעים מאין הוא הגיע". 

הפופולריים