לקראת השבעת ביידן | טראמפ עוזב את הבית הלבן בפעם האחרונה

לקראת השבעת ביידן | טראמפ עוזב את הבית הלבן
אחרי מערכת בחירות סוערת, נשיאה ה-46 של ארה"ב יושבע בטקס שכמוהו לא נראה מעולם • טראמפ נפרד: עשינו מה שרצינו לעשות והרבה יותר, מאחלים הצלחה לממשל החדש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ו ביידן, הכנות לקראת ההשבעה
צילום: צילום: אי-פי

אחרי מערכת בחירות סוערת במיוחד, נשיאה ה-46 של ארצות הברית ג'ו ביידן יושבע הערב (רביעי). הנשיא היוצא, דונלד טרמאפ, עוזב את הבית הלבן בפעם האחרונה. 

התמונות שאנו רגילים לראות בכל ארבע שנים מטקס ההשבעה - יהיו הפעם מעט שונות מהרגיל. את ההמונים המנופפים לנשיא יחליף מיצג דגלים, האבטחה הכבדה תהיה כבדה עוד יותר, והנשיא היוצא לא יהיה שם. אז מה כן יהיה? הנה כל מה שאפשר לספר על ההשבעה היום.

טראמפ עוזב את הבית הלבן: שידור חי

אמריקה משביעה נשיא: משדר מיוחד בכאן 11  החל מ-18:00

איך ייראה הטקס ומי ישתתף?

ההשבעה תיערך בחזית המערבית של בניין הקפיטול, אותו מקום מסורתי שבו עורכים את הטקס הזה כבר עשרות שנים, אבל הפעם יהיו כמה שינויים. מי שיורשה להשתתף בטקס הם בעיקר חברי קונגרס, בני משפחה, ובעלי תפקידים בכירים שיעמדו על מדרגות הקפיטול.

לא פחות מעניין הוא מי שלא יהיה שם - וזה הנשיא דונלד טראמפ. בעקבות האירועים של השבועות האחרונים הוא הודיע שהוא לא יגיע לטקס, פעם ראשונה ב-150 שנה שזה קורה. סגן הנשיא מייק פנס ינכח באירוע, וכך גם, כאמור, הנשיאים לשעבר ביל קלינטון, ברק אובמה וג'ורג' בוש הבן.

טראמפ נפרד מהבית הלבן בנאום אחרון כנשיא: "עשינו מה שרצינו לעשות והרבה יותר, מאחלים הצלחה לממשל החדש. אני הנשיא הראשון מזה עשורים שלא התחיל מלחמות חדשות. איחדתי את העולם לעמוד נגד סין, אני קורא לאמריקה להתפלל למען הצלחת ממשל ביידן".

מה לגבי הקהל? מה שנראה היום לא יהיה דומה להשבעות אחרות, בעיקר בגלל מגבלות הקורונה. כל האזור סביב הטקס, סגור כבר מיום רביעי שעבר, חלקו אפילו מגודר ומוגדר אזור אדום. ההמונים לא יוכלו לעמוד בצדי שדרות פנסילבניה כפי שהם עושים בדרך כלל. הם יצטרכו להישאר בבית, שם הם יהנו ממשדר השבעה מיוחד שהוכן לרגל האירוע.

כדי שלא יהיה לנו ריק בעיניים, מתכננים המארגנים לפרוש מיצג של 191,500 דגלי ארצות הברית ו-56 עמודי תאורה שייצגו את המדינות והטריטוריות השונות. במקביל, הטקס יועבר בזום, והשידור יעבור בין קהילות ברחבי ארצות הברית שיתכנסו לחגוג, כדי לייצר תחושה שזה עדיין אירוע של כל האומה.

בחיי, אני נשבע: ההסכת עוד יום במסע בזמן אל השבעות העבר

לאורך ההיסטוריה, לא משנה מה קרה באמריקה - גשם או שמש, מלחמה או שלום - ההשבעה קרתה במועד. הנשיא היוצא עזב והנשיא הנבחר נכנס לתפקיד. מסורת של כמעט 250 שנה. ואז הגיעה 2020. אחרי ההסתערות על גבעת הקפיטול דונלד טראמפ הודיע שלא יגיע לטקס ההשבעה של ג'ו ביידן. אז איך הגענו משני נשיאים שרוכבים יחד לטקס ההשבעה, לכאלה שאפילו לא מסוגלים ללחוץ אחד לשני את היד? יוצאים למסע בזמן, להשבעות הנשיאותיות הכי מעניינות בהיסטוריה, לנשיאים שלא הגיעו להשבעות של המחליפים שלהם ולאלה שההשבעה עלתה להם בחייהם. 

האזינו להסכת עוד יום

סוגיית האבטחה

נושא זה הטריד רבים בוושינגטון בעקבות הפריצה לבניין הקפיטול. אז כוחות הביטחון פרשו כבר מהשבוע שעבר מחסומים בכל האזור. הם ישימו כמה שכבות הגנה באזור הטקס, שכבות שיורכבו בין היתר מ-25 אלף חיילים חמושים של המשמר הלאומי, שוטרי משטרת וושינגטון הבירה, FBI וכוחות נוספים. כל אלה מטרתם לוודא שמה שראינו בשבוע שעבר לא יקרה שוב. 

מה שבטוח הוא שהיום נראה השבעה כפי שהיא מעולם לא נראתה בארצות הברית.

הפופולריים