גורמים בחמאס: הארגון לא יריץ מועמד מטעמו בבחירות לנשיאות

גורמים בחמאס: הארגון לא יריץ מועמד בבחירות
בארגון הטרור שוקלים לתמוך במועמד עצמאי שיתמוד נגד אבו מאזן • אבו מאזן שחרר את מועמדי חמאס בבחירות לפרלמנט ממחוייבות לאש"ף • גורמים בפתח: לא ערוכים כלל בעת הזו ללכת לבחירות חדשות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גל ברגר / המופע של חמאס
צילום: גל ברגר / המופע של חמאס

גורמים בחמאס אמרו לכאן חדשות כי אין בכוונת הארגון להריץ מועמד מטעמו בבחירות לנשיאות הרשות הפלסטינית שיתקיימו בסוף חודש יולי, כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. עם זאת, בחמאס עדיין שוקלים אם לתמוך במועמד עצמאי שיתמודד בבחירות נגד אבו מאזן בבחירות אלו – והם צפויים להכריע בנושא בחודשים הקרובים. כמו כן, ארגון הטרור מתכוון להשתתף בבחירות לפרלמנט הפלסטיני בחודש מאי, אך עדיין לא ברור אם ברשימה משלו או ברשימה משותפת עם הפתח.


בשבוע שעבר שינה אבו מאזן את חוק הבחירות הפלסטיני באופן שפטר את מועמדי חמאס בבחירות לפרלמנט במאי, מהדרישה להיות מחויבים לאש"ף. הסעיפים בחוק שחייבו את מועמדי חמאס לעשות זאת, הוסרו כדי לאפשר לאנשי הארגון להציג מועמדות בבחירות לפרלמנט. עם זאת, הדרישה בחוק שחייבה את המתמודדים לתפקיד הנשיא להיות מחויבים לאש"ף – נותרה על כנה. 

בתוך כך, לקראת האפשרות של בחירות חדשות אמרו גורמי שטח בפתח ובמנגנוני הביטחון הפלסטיניים בשיחות סגורות שהארגון אינו ערוך כלל בעת הזו ללכת לבחירות חדשות – לא מבחינה ארגונית ולא מבחינה לוגיסטית. בשבועות הקרובים ידונו נציגי פתח, חמאס ושאר הארגונים הפלסטיניים בקהיר בפרטי תהליך הבחירות, בעקבות קביעת תאריכי הבחירות בצו נשיאותי שפרסם אבו מאזן ביום שישי.

ביום שישי האחרון הוציא ראש הרשות הפלסטינית צו נשיאותי המורה על בחירות כלליות ברשות הפלסטינית בשלושה שלבים. לפי הצו, שפורסם בסוכנות הידיעות הפלסטינית, הבחירות לפרלמנט יתקיימו ב-22 במאי והבחירות לנשיאות ב-31 ביולי.

הבחירות לפרלמנט יהיו השלב הראשון בהרכבת המועצה הלאומית הפלסטינית, שהרכבתה תושלם ב-31 באוגוסט, בהתאם לתקנון היסוד של אש"ף. הצו הוצא בעקבות פגישה של אבו מאזן עם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, חנא נאסר, הערב במשכן הנשיאות ברמאללה. אבו מאזן הורה לוועדת הבחירות ולמנגנוני השלטון להתחיל בהליך בחירות דמוקרטי בכל רחבי הרשות, כולל במזרח ירושלים.

 

 

הפופולריים