פנס: על חברי הקונגרס להתמקד בחילופי השלטון ולהימנע מהדחה

פנס: להתמקד בחילופי השלטון ולהימנע מהדחה
סגן נשיא ארה"ב שלל את האפשרות להשתמש בתיקון ה-25 לחוקה כדי להכריז על נבצרותו של טראמפ, ולמלא את מקומו עד להשבעתו של ביידן • בית הנבחרים האמריקני אישר את ההחלטה הקוראת לפנס להפעיל את התיקון • המפלגה החליטה שלא לדחוק בחבריה להצביע נגד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ ומייק פנס מדברים
צילום: צילום: אי-פי

בית הנבחרים האמריקני אישר היום (רביעי) את ההחלטה הקוראת לסגן הנשיא, מייק פנס, להפעיל את התיקון ה-25 לחוקה ולהדיח את נשיא ארצות הברית  דונלד טראמפ. מדובר בהחלטה לא מחייבת, ופנס כבר שלל הלילה את האפשרות להשתמש בתיקון כדי להכריז על נבצרותו של טראמפ, ולמלא את מקומו עד להשבעתו של הנשיא ביידן. 

במכתב ליו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי מהמפלגה הדמוקרטית, כתב פנס כי מהלך כזה לא ישרת את עניינה של האומה האמריקנית ולא יעלה בקנה אחד עם החוקה. פנס קרא לחברי הקונגרס להתמקד בהליך חילופי השלטון ולהימנע מהדחתו של טראמפ. 

ערב פתיחת הדיון בבית הנבחרים הודיעו הלילה כמה חברי קונגרס רפובליקנים כי יצטרפו ליוזמת הדמוקרטים ויצביעו בעד ההדחה. ברפובליקנים התומכים ליז צ׳ייני, חברת מנהיגות המפלגה הרפובליקנית בבית הנבחרים, וחברי הקונגרס אדם קינזינגר וג׳ון קאטקו. המפלגה החליטה שלא לדחוק בחבריה להצביע נגד ההדחה וצ׳ייני אמרה בשיחת ועידה עם חברי קונגרס רפובליקנים כי הם רשאים להצביע על פי צו מצפונם.

בד בבד דווח כי מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, מיטש מק׳קונל, אינו שולל אפשרות לתמוך בהדחה כאשר יגיע הדיון לסנאט. מק׳קונל נחשב לקול מרכזי במפלגה ואם יתמוך בהדחה סביר שרפובליקנים רבים ילכו בעקבותיו. בסנאט דרוש רוב של שני שלישים להדחת הנשיא ולכן הדמוקרטים יזדקקו לקולותיהם של לפחות 17 רפובליקנים.

אתמול טראמפ ופנס נפגשו בבית הלבן, בפעם הראשונה מאז האירועים האלימים בגבעת הקפיטול, שבהם הוברח סגן הנשיא למקום מאובטח. מקור בבית הלבן אמר כי השניים קיימו שיחה "באווירה טובה" והסכימו שהמפגינים שפרצו לגבעת הקפיטול בשבוע שעבר אינם מייצגים את הערכים של תומכיהם. זאת ברקע הדיווחים על יחסים מתוחים בין השניים בעקבות המהומות.

שלשום המפלגה הדמוקרטית החלה בהליך ההדחה נגד טראמפ. הנשיא מואשם בהסתה להתקוממות. יו"ר ועדת הכללים בבית הנבחרים העריך שחברי הבית יאשרו את הליך ההדחה. "חשוב שנפעל ברצינות ובדרך עניינית כדי שהנשיא יתן את הדין על מעשיו", אמר ג'ים מק'גוורן בריאיון לרשת סי.אן.אן.

הפופולריים