דוברת הבית הלבן: טראמפ וממשלו מגנים את האלימות בקפיטול

דוברת הבית הלבן: מגנים את האלימות בקפיטול
מפכ"ל משטרת הקפיטול התפטר מתפקידו • דיווח: טראמפ אמר ליועציו שהוא שוקל להעניק לעצמו חנינה בימים האחרונים לכהונתו • ביידן: אתמול היה אחד הימים השחורים בהיסטוריה של המדינה, טראמפ הסית את ההמון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום:

כיממה לאחר הפריצה לבניין הקפיטול: דוברת הבית הלבן, קיילי מקנאני אמרה הלילה (שישי) בתדרוך לתקשורת: "האלימות שראינו אתמול הייתה מחרידה, הנשיא טראמפ וממשלו מגנים אותה בכל תוקף". עוד הוסיפה מקנאני כי "מי שפעל באלימות הוא ההפך מכל מה שהממשל הזה מייצג, ויש לתבוע את מי שהפרו את החוק. אנו מתאבלים על אלה שאיבדו את חייהם ועל הפצועים. זה הזמן של אמריקה להתאחד".

בד בבד, מפכ"ל משטרת הקפיטול הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו לאחר האירועים. מוקדם יותר אמר התובע הכללי בוושינגטון, מייקל שרווין, כי ייתכן שמשרדו יחקור את הנשיא טראמפ על אמירותיו בנאום שקדם למהומות בקפיטול. זאת ברקע דבריו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן, שהאשים את קודמו בתפקיד באחריות להסתת ההמונים. בנאום שנשא אתמול בערב טען ביידן: "טראמפ הסית המון להשתלט על הקפיטול". ביידן כינה את האירועים - יום שחור בהיסטוריה של ארצות הברית. 

"הנשיא היה מזועזע כשהשופטים שהוא בחר בהם לא פעלו לטובתו אלא הקשיבו לחוקה. במשך 60 פעמים, מעל 60 מקרים במדינה אחר מדינה, ואז בבית המשפט העליון, כולל כאלה שנחשבו 'שופטים שלו', הסתכלנו על הטענות שלו והחליטו שהן חסרי כל ביסוס", אמר ביידן.

בד בבד, מנכ"ל ומייסד פייסבוק מארק צוקרברג הודיע כי פעילותו של דונלד טראמפ ברשתות פייסבוק ואינסטגרם תחסם עד להודעה חדשה - "או לפחות לשבועיים הקרובים". בפוסט ברשת החברתית כתב צוקרברג כי "הסיכון בלאפשר לטראמפ להמשיך בפלטפורמות שלנו בתקופה הזאת הוא פשוט גדול מדי".

טראמפ שוקל לחון את עצמו בסוף כהונתו

בניו יורק טייס דווח כי הנשיא טראמפ אמר ליועציו שהוא מעוניין להעניק לעצמו חנינה בימים האחרונים לכהונתו. שני גורמים אישרו זאת לכתבי העיתון. במספר שיחות מאז יום הבוחר, טראמפ אמר ליועציו שהוא שוקל לחנון את עצמו. במקרים אחרים, הוא שאל מה תהיה ההשפעה עליו מבחינה חוקית ופוליטית אחרי שיעזוב את הבית הלבן. לא ברור האם הוא העלה את הנושא מאז ההתפרעויות.

לפי הדיווח - הנשיא הראה סימנים לכך שהוא מעוניין לחון את עצמו. הוא דיבר על כך מספר פעמים עם יועציו, והם קיבלו את התחושה שהוא מתכונן לעקוב אחר הרצון הזה. הוא גם האמין שהאויבים שלו יהפכו אותו למטרה של רשויות החוק אחרי שיעזוב את הת הלבן. מעולם אף נשיא לא חנן את עצמו, כך שהמהלך הזה עדיין לא נבחן באמת במערכת אכיפת החוק. אבל היועצים של הנשיא הסכימו שחנינה עצמית יוצרת תקדים מסוכן.

"לא היה מודיעין לפריצה"

בכירי משטרת וושינגטון וכוחות הביטחון שהגיבו לאירוע התייצבו בפני המצלמות וענו לשאלות העיתונאים לגבי מחדל האבטחה בבירה. מפקד המשטרה אמר שלא היה מודיעין לפריצה לבניין הקפיטול. ראשת עיריית וושינגטון מיוריאל בוסר הוסיפה כי "יש צורך בוועדת חקירה דו-מפלגתית על האירועים". במשטרת וושינגטון הודיעו שעצרו 14 חשודים במעורבות במהומות. במשרד המשפטים מסרו כי העצורים במהומות צפויים לעמוד בפני אישומים פדרליים.

במקביל לחקירת האירועים במישור הפלילי והביטחוני, מחוקקים דמוקרטים פועלים על מנת להדיח את הנשיא טראמפ עוד לפני השבעת ג'ו ביידן לנשיאות ב-20 בינואר. צ'אק שומר, מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט אמר כי על הנשיא טראמפ להתפנות "במיידי" מתפקידו, אם על ידי הפעלת התיקון ה-25 לחוקה או באמצעות הליך הדחה.

למחוקקים הדמוקרטים העוסקים בהפעלת הסעיף ה-25 לחוקה, המסדיר העברת סמכויות הנשיא לסגנו, ישנה גם תמיכה מסוימת בקרב הרפובליקנים. נציג ראשון מהמפלגה הרפובליקנית, חבר בית הנבחרים אדם קינזינגר, קרא להעברת הסמכויות מטראמפ. יחד עם זאת, סגן הנשיא מייק פנס מסרב לתמוך במהלך. 

הפופולריים