הכאוס בוושינגטון: התחדש הדיון בתוצאות הבחירות לנשיאות

ביידן על המהומות בבירה: מתקפה על הדמוקרטיה
אחרי ארבע שעות בהן הסתובבו מפגינים בבניין, כוחות הביטחון השיגו שליטה במבנה • טוויטר ופייסבוק חסמו את חשבונותיו של הנשיא טראמפ • טראמפ במסר מוקלט למפגינים: "הבחירות נגנבו אבל אתם חייבים ללכת הביתה עכשיו" • הנשיא הנבחר ביידן: "הדמוקרטיה תחת מתקפה חסרת תקדים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום:

עדכונים אחרונים:

• טוויטר השעתה את חשבונו של טראמפ ל-12 שעות, חשבונו בפייסבוק נחסם ל-24 שעות

• הקונגרס ישוב לדיון בתוצאות הבחירות בשעה 03:00 שעוננו

• בכיר בשירותי הביטחון של ארה"ב: מבנה הקפיטול בטוח כעת; וושינגטון נכנסת לסגר

• דיווחים: האישה שנורתה בגבעת הקפיטול מתה מפצעיה

• טראמפ במסר מוקלט למפגינים: "הבחירות נגנבו אבל אתם חייבים ללכת הביתה עכשיו"

• הנשיא הנבחר ביידן: "הדמוקרטיה תחת מתקפה חסרת תקדים"

• כוחות המשמר הלאומי יישלחו כדי להשתלט על המהומות בוושינגטון

• חברי בתי הנבחרים פונו מהבניין ועוצר הוטל על כל העיר בשל המהומות

• מפגינים החלו להתעמת עם המשטרה מחוץ לבניין הסנאט ופרצו פנימה

ישיבת בית הנבחרים בארה"ב יצאה משליטה: תומכיו של הנשיא היוצא דונלד טראמפ, שממשיך לסרב לקבל את תוצאות הבחירות ואת ניצחונו של ג'ו ביידן, פרצו אמש (רביעי) לבניין הקפיטול בוושינגטון במהלך הפגנות אלימות במקום. חברי בתי הנבחרים, שהתכנסו לאשר את תוצאות הבחירות, פונו מהמקום בשל המהומות החריגות. הרשויות בעיר דיווחו על מספר בני אדם שנפצעו, ומפגינה אחת נהרגה כתוצאה מירי.

עדכונים שוטפים מהמהומות בוושינגטון

שוטרים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות לאחר שתומכי הנשיא טראמפ פרצו את מחסומי המשטרה. עשרות אלפי בני אדם התכנסו באזור הבית הלבן בוושינגטון. מפגינים תועדו נכנסים לתוך אולם הסנאט, שם הסתובבו באולם, ואחד המפגינים אף הכריז מעל הפודיום כי "טראמפ ניצח בבחירות". כוחות משטרה חמושים ברובים פעלו לפנות את הבניין. 

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן אמר בנאום בשידור חי כי הוא "קורא לנשיא טראמפ להופיע בטלוויזיה למלא את שבועותו ולהגן על החוקה". ביידן הוסיף ש""היום הזה הוא זיכרון שדמוקרטיה היא עניין שביר, ולשמור עליה דורש עם אנשים רצון טוב, מנהיגים אמיצים שלא מונעין מענייניהם האישיים אלא פועלים למען הטוב הכללי".

כמה דקות לאחר הופעת ביידן, טראמפ פרסם בחשבון הטוויטר שלו מסר מצולם בו אמר: "אני יודע שאתם פגועים, היו לנו בחירות שנגנבו. זכינו בגדול. אבל אתם חייבים ללכת הביתה עכשיו". בעקבות טענתנו שהבחירות נגנבו, הסירה טוויטר את הסרטון.

סגן הנשיא היוצא מייק פנס אמר בהודעה כי "האלימות וההרס חייבים להסתיים ברגע זה, ועל כל המעורבים לכבד את רשויות החוק ולצאת מיד מהבניין". הנשיא עצמו צייץ עוד קודם לכן וקרא למפגינים לנהוג באיפוק, ועל כך הגיב הסנאטור הדמוקרט צ'אק שומר: "מאוחר מדי בשביל זה, אתה לא חושב?".

ראשת העיר של וושינגטון הכריזה על עוצר כללי בעיר. התובע הכללי של הבירה אמר כי "אנשים בכל רובעי העיר חייבים להישאר בבית. אסור לאף אחד, בשום נסיבות, לנוע אל מרכז העיר או לשהות בסביבת המבנים הפדרליים".

בנאום שנשא שעות לפני שהסנאט מאשרר את זכיית יריבו ג'ו ביידן טען טראמפ, ללא ביסוס, כי על סגן הנשיא לערער בדיון על התוצאות: "אם מייק פנס יעשה את הדבר הנכון, אנחנו ננצח את הבחירות. לעולם לא נוותר, לעולם לא נכיר בהפסד". פנס הבהיר בזמן נאום טראמפ: "לא אערער על התוצאות, אין לי סמכות".

"על אף העובדה שאני שותף לדאגות אמריקנים רבים לגבי יושרת הבחירות - החלטתי כי שבועתי לתמוך ולהגן על החוקה מגבילה אותי מלקבוע באופן עצמאי אילו קולות אלקטורים ייספרו ואילו לא", אמר פנס.

מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט ועד לא מזמן בעל ברית של הנשיא טראמפ, מיץ' מקונל, הצהיר בדיון כי יצביע בעד אשרור התוצאות ואמר ביחס לטענות הנשיא היוצא: "הדמוקרטיה שלנו הייתה נכנסת לספירלת מוות אם היינו הופכים את התוצאות רק בשל טענות הצד המפסיד".

טראמפ קרא לתומכיו לצעוד לגבעת הקפיטול: "אני מקווה שהמשתתפים יצעדו לקונגרס בשלווה לדרוש מהרפובליקנים למלא את חובתם". הוא הוסיף כי "אם הם יעשו את מה שהם הולכים לעשות - לעולם לא נשכח להם את זה".

הישג לדמוקרטים בג'ורג'יה

שני המועמדים הדמוקרטים לסנאט בבחירות החוזרות בג'ורג'יה ניצחו, ובכך השיגה המפלגה הדמוקרטית שליטה בבית העליון של בית הנבחרים, בעזרת הווטו של סגנית הנשיא קמלה האריס. 

מספירה של 97% מהקולות עולה כי יש פער של פחות מחצי אחוז בין שני המועמדים הדמוקרטים לרפובליקנים. רשת אן-בי-סי דיווחה כי המועמד הדמוקרטי רפאל וורנק ניצח באחד משני המרוצים. רשת סי-אן-אן דיווחה גם כן כי וורנק מוביל בפער קטן וזכה ל-50.5% מהקולות. המפלגה הדמוקרטית צריכה לזכות בשני המושבים כדי להשיג רוב בסנאט.

וורנוק כבר הכריז על ניצחון, ואמר: "אמרו לנו שלא נוכל לנצח את הבחירות, אך הלילה הוכחנו שהכל אפשרי". המועמד הדמוקרטי השני ג'ון אוסוף, מוביל בכ-3,500 קולות. מהקמפיין שלו נמסר כי לאחר ספירת הקולות הם מאמינים שינצחו. בצד הרפובליקני מתמודדים הסנאטורים המכהנים דיויד פרדו וקלי לפלר. מולם ניצבים הדמוקרטים ג׳ון אוסוף ורפאל וורנוק.

בהכנת הידיעה השתתפו: נתן גוטמן, מתי ברנהרט, מאיה ראכלין, מואב ורדי, יואב זהבי, איתמר מרגלית ובן יניב.

הפופולריים