הברקזיט יצא לדרך: בריטניה נפרדה רשמית מהאיחוד האירופי

בריטניה נפרדה רשמית מהאיחוד האירופי
בתום תהליך ארוך של כ-4 שנים, הסכם הברקזיט נכנס באופן רשמי לתוקפו, והבריטים עוזבים את האיחוד האירופי לאחר 48 שנים. ראש הממשלה ג'ונסון: "החופש בידינו וכעת זה תלוי בנו לנצלו בצורה הטובה ביותר"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ברקזיט בריטניה
צילום: צילום: אי-פי

בריטניה נפרדה הלילה (שישי) באופן רשמי מהאיחוד האירופי. עם תחילתה של שנת 2021, נכנס הסכם הברקזיט לתוקפו ובריטניה עזבה את האיחוד לאחר 48 שנים.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר כי מדובר ברגע מדהים למדינה: "החופש בידינו וכעת זה תלוי בנו לנצלו בצורה הטובה ביותר", אמר ג'ונסון בנאום לרגל השנה החדשה. מנהיגת סקוטלנד, ניקולה סטרג'ן, הדוגלת בהפרדות מבריטניה וחבירה לאיחוד האירופי, לא חגגה את עזיבת היבשת ואמרה כי סקוטלנד תשוב אליה במהרה. "אירופה, תשאירי את האור דולק", כתבה סטרג'ן בחשבון הטוויטר שלה.

ביום רביעי האחרון הפרלמנט האירופי אישר סופית את יישום הסכם היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי. 621 חברי פרמנט תמכו, 49 התנגדו. כעת צפוי ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון לנסות ולהגיע להסכם סחר חופשי עם 27 המדינות שנותרו באיחוד האירופי.

פרישת בריטניה מן האיחוד האירופי הוא תהליך שהחל בשנת 2016 לאחר שמרבית אזרחי הממלכה הצביעו במשאל עם בעד היציאה מן האיחוד. מאז התנהלו מגעים קדחתניים בין לונדון לבין מוסדות האיחוד על תנאי העזיבה. במהלך תקופה זו הוחלפו בדאונינג 10 שני ראשי ממשלה – דיוויד קמרון ותרזה מיי, שניהם סיימו את תפקידם על רקע הברקזיט.

הפופולריים