סוכנות התרופות האירופית אישרה את הפצת החיסון של פייזר באיחוד האירופי

סוכנות התרופות האירופית אישרה את חיסון פייזר
הסוכנות: אין ראיות שהחיסון לא יהיה יעיל נגד זן הקורונה החדש • בינתיים, העולם סוגר את שעריו בפני בריטים • שיא תחלואה יומי ברוסיה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיסון קורונה חברת פייזר, אילוסטרציה
צילום: צילום: רויטרס

סוכנות התרופות האירופית (ה-EMA) אישרה היום (שני) את ההפצה והשימוש בחיסון של חברות "פייזר" ו"ביונטק" באיחוד האירופי. מבצע חיסונים בכמה ממדינות האיחוד האירופי צפוי לצאת לדרך בעוד שישה ימים. לצד זאת, הסוכנות הדגישה כי אין ראיות לכך שהחיסון לא יהיה יעיל נגד זן הקורונה החדש שהתגלה בבריטניה. עוד הוסיפו בסוכנות, שישיבתה הוקדמה להיום, כי אין התנגדות גורפת לחיסון נשים בהריון, וכי יש לשפוט כל מקרה לגופו.

בשל הזן החדש של הנגיף: העולם סוגר את שעריו לבריטים

בתוך כך, גם הונג קונג הודיעה היום כי תאסור טיסות מבריטניה לתחומה, עקב התפשטות הזן החדש של הקורונה. שרת הבריאות של הטריטוריה אמרה שהאיסור ייכנס לתוקף מחצות. גם דנמרק הודיעה על צעד דומה. שר התחבורה הדני הודיעו שהטיסות יושהו החל מ-12 בצוהריים.

המדינות הללו מצטרפות לקנדה, איראן, טורקיה, ארגנטינה, צ'ילה, גרמניה, הולנד, בלגיה וקולומביה. טורקיה השהתה באופן זמני גם טיסות מהולנד, דנמרק ודרום אפריקה. בסעודיה השהו לשבוע הגעת טיסות בין-לאומיות, כמו גם כניסה דרך הים והיבשה. 

ברוסיה דווח היום על שיא תחלואה יומי. ביממה האחרונה נרשמו יותר מ-29 אלף נדבקים חדשים בנגיף במדינה ו-493 חולים נפטרו.

"כרגע אין שום הוכחה שהזן החדש של נגיף קורונה ימנע מהחיסון לפעול בצורה יעילה", אמר הבוקר ד"ר עופר לוי, מנהל תוכנית מחקר החיסונים בבית החולים בבוסטון וחבר בצוות המייעץ ל-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקני). בריאיון אצל אריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, אמר ד"ר לוי בנוגע ליעילות החיסון נגד הזן החדש של הנגיף שהתגלה לאחרונה בבריטניה כי "אנחנו חושבים שהחיסון יגן מהמוטציה, אך אי אפשר לדעת ב-100% כי דברים משתנים כל הזמן".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

הוא הוסיף כי "מיום ליום אנחנו מגלים דברים חדשים על הווירוס. כל יום מגיע עוד מידע במהירות ובכמויות כך שקשה להבין את הדברים לפני שמקבלים החלטה. עם זה, החיסונים בינתיים נראים מצוינים, עם יעילות מאוד גבוהה, ואנחנו מאמינים שהחיסונים יעזרו בחודשים הקרובים".

בנוגע למועד סיום התפשטות המגפה בעקבות תחילת מתן החיסונים בעולם, אמר ד"ר לוי: "אני חושב שזה לא נגמר באופן פתאומי, אנחנו מקווים שבחודשים הקרובים המצב ישתפר. זה ייקח זמן – לא ימים ולא שבועות, אלא חודשים. צריך לחסן מספיק אנשים כדי להביא לפתיחת הכלכלה. אני חושב שלקראת הקיץ המצב יהיה הרבה יותר טוב מהיום. אם נגיע ל-70% או 80% מחוסנים יכול להיות מצב שבו נגיד שאפשר לפתוח הרבה יותר את הכלכלה באופן שיותר דומה למה שהיה פעם".

בריאיון התייחס ד"ר לוי גם לתהיות ולחששות בקרב אזרחים בדבר תופעות הלוואי של החיסון לקורונה: "לא קיצצו בשום דבר שקשור לבטיחות החיסון. בוועדה אני עברתי על כל התוצאות והנתונים, ונתנו לנו את כל המידע שרצינו לגבי בטיחות החיסון. גם המדענים של ה-FDA עברו בצורה עצמאית על התוצאות, והמידע נראה מאוד טוב בקשר לבטיחות".

משרד הבריאות האיטלקי הודיע אמש כי אובחן מקרה ראשון במדינה של אדם שנדבק בזן החדש של נגיף הקורונה שהתגלה בבריטניה. מדובר באדם שחזר מבריטניה לרומא ונשלח לבידוד יחד עם בת זוגו. איטליה השהתה את הטיסות לבריטניה וממנה עד להודעה חדשה.

גם בהולנד התגלה חולה בזן החדש של הנגיף והממשלה ההולנדית הכריזה על איסור טיסות מבריטניה ואליה לפחות עד לשנה החדשה, כדי למזער את הסיכוי להתפשטות הזן החדש. לדברי ממשלת הולנד, הגרסה של הנגיף התגלתה במדינתה עוד במדגם שנערך בתחילת דצמבר, והיא עורכת חקירות נוספות כדי לקבוע אם ישנם מקרים קשורים אחרים. ראש ממשלת בלגיה, אלכסנדר דה קרו, אמר כי בלגיה תחסום נוסעים מבריטניה למשך יממה לפחות כ"צעד זהירות", אם כי ניתן יהיה להאריך את האיסור במידת הצורך.

הפופולריים