ראש ממשלת בריטניה הכריז על סגר בלונדון - "יש זן חדש של קורונה שמדבק ב-70% יותר"

לקראת חג המולד: ג'ונסון הכריז על סגר בלונדון
בוריס ג'ונסון רצה דווקא להקל בהגבלות לפני חג המולד, אך נתוני התחלואה האחרונים לא אפשרו זאת. במדינות נוספות בעולם גם מקשיחים את ההגבלות לקראת החג
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שוק חג מולד בלונדון
צילום: צילום: אי-פי

לצד החדשות החיוביות מארצות הברית, שם אושר הלילה השימוש בחיסון לקורונה שפיתחה חברת מודרנה, ברחבי העולם ממשיכים להתמודד עם ההשלכות הקשות של התפרצותה המחודשת של המגפה. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הכריז הערב (שבת) על הקשחת הגבלות באזורים רבים בלונדון ובדרום-מזרח בריטניה לקראת חג המולד. על פי הודעת ג'ונסון, אם עד עכשיו ניתן היה לחגוג את החג באירועים שבהם יתאחדו עד שלושה בתי אב, כעת ניתן יהיה לציין את החג אך ורק בקרב המשפחה הגרעינית.

החמרת הצעדים היא כתוצאה מעלייה בתחלואה שנובעת מזן חדש של נגיף קורונה. לפי שעה, אין עדות שהזן החדש גורם לתחלואה קשה יותר או לתמותה גוברת, אבל הוא מדבק ב-70% יותר מהנגיף המוכר לנו.

ג'ונסון הוסיף במסיבת עיתונאים: "אין עדות לכך שהחיסון יהיה פחות אפקטיבי כתוצאה מהזן החדש, אבל אנחנו חייבים לפעול כעת. הקבינט התכנס והחליט שנציג הגבלות חדשות בלונדון ודרום-מזרח בריטניה, שייכנסו להגדרת מצב חדשה - 4. התושבים באזורים אלה יצטרכו להישאר בבית, אנשים יעבדו בבית אם הם יכולים, אסור לאנשים מאזור 4 לצאת מהאזור לשהיית לילה מחוצה לו".

ג'ונסון דווקא ניסה להקל בהגבלות לקראת חג המולד, והתנגד תחילה להקשחת החוקים, אבל המספרים האחרונים לא איפשרו לו לעשות זאת. "אני יודע כמה חשוב למשפחה להיות ביחד בחג, ולכן אני יודע כמה מאכזב זה, אבל כשהמדע משתנה אנחנו חייבים לשנות את התגובה שלנו. כשהווירוס משתנה, אנחנו חייבים לשנות את דרכי התגובה. בלי פעולה – אלפים רבים נוספים יאבדו את חייהם", אמר ראש ממשלת בריטניה.

לגבי החיסון הוסיף ג'ונסון: "350 אלף כבר חוסנו. אם מתקשרים אליכם מרשויות הבריאות כדי להתחסן, בבקשה תיגשו ותתחסנו".

במקביל, בגרמניה, אליה הופנו השבוע עיני העולם כשנכנסה לסגר מחמיר, דיווחו הבוקר על 31,300 נדבקים ביממה ו-702 מתים מהנגיף.

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה אמר אמש כי סגר יוטל במדינה ברוב ימי חופשת חג המולד והשנה החדשה. תחת החוקים החדשים, ייסגרו חנויות לא חיוניות בתאריכים 24-27 בדצמבר, 31 בדצמבר עד 3 בינואר וב-6-5 בינואר. בימים אלה יותר לאיטלקים לנוע רק לצורכי עבודה, בריאות או מקרי חירום.

במדינה בה הכול התחיל, סין מצליחים לשמור כבר חודשים ארוכים על מספר מצומצם מאוד של הדבקות. הבוקר הודיעו שם כי יתחילו במבצע חיסונים שיתקיים בחודשי החורף והאביב. הסינים מתכוונים לחסן בתקופה הקרובה "קבוצות מפתח", הכוללות את עובדי התעשייה, המכס, הבריאות, השווקים והתחבורה הציבורית.

סגן שר הבריאות הסיני והממונה על מבצע החיסונים במדינה, זנג יישין, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי מטרתה של תוכנית החיסונים הינה בניית "מגן קיבוצי", שיספק חיסון עדר לציבור הגדול שחי בסין.

בחצי הכדור הדרומי מזג האוויר החם והנוח בשילוב חגיגות חג המולד והשנה החדשה מהווה סיכון להתקהלויות מסוכנות. בשל כך הודיעו אמש הרשויות באוסטרליה על סגר מלא בעיר הגדולה ביבשת – סידני. "אני רוצה להגיד את זה בצורה ברורה – בבקשה בבקשה בבקשה אל תצאו הלילה או בימים הקרובים, אלא אם אתם ממש מוכרחים", אמרה מושל מחוזר ניו סאות' וויילס לתושבים.

הקניות לחג המולד מאתגרות את מערכות הבריאות בעולם, ומדי פעם נשמעים רעיונות יצרתיים להגבלת ההתקהלויות. בפנמה שבמרכז אמריקה הודיעו כי מעתה ועד לחג, היציאה לקניות תותר לגברים ונשים בנפרד, בימים שונים. בכך מקווים הפנמים להביא להפחתה של עד 50% בכמות התושבים הפוקדים את הקניונים והמרכולים.

הפופולריים