אי-פי חושפת: איראן בונה מבנה תת קרקעי באתר הגרעין בפורדו

איראן בונה מבנה תת קרקעי באתר הגרעין בפורדו
תמונות לוויין שפרסמה סוכנות הידיעות מעידות על עבודות במתחם. איראן מעולם לא התבטאה פומבית על המתקן בפורדו שנחשף על ידי המערב בשנת 2009. עדיין לא ברורה מטרתו של המבנה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המבנה התת קרקעי בפורדו באיראן 18.12.20
צילום: צילום: אי-פי

סוכנות הידיעות אי-פי חושפת היום (שישי) תמונות לוויין המציגות כי המשטר האיראני בונה בימים אלה מתקן תת-קרקעי בתחום האתר הגרעיני שבפורדו. איראן מעולם לא התבטאה פומבית על המתקן בפורדו, שנחשף על ידי המערב בשנת 2009. הבנייה במתחם החלה בסוף חודש ספטמבר וכוללת תשתית יסודות אמורה לסייע למבנה התת-קרקעי במקרה של רעידת אדמה. 

סוכנות הידיעות מציינת כי לא ברור למה נועד המבנה, אך החשיפה בימיו האחרונים של ממשל טראמפ ורגע לפני כניסת ממשל ביידן - המעוניין לפתוח מחדש את הסכם הגרעין - עתידה ליצור דאגה חדשה במערב מכוונותיה של טהראן. איראן בונה בימים אלה גם במתקן הגרעיני בנתנז, היכן שפיצוץ מסותרי הכה בחודש יולי האחרון.

 התמונות מהאתר בפורדו (צילום: אי-פי)

אתמול אמר ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית, רפאל גרוסי, כי יש צורך בהבנות חדשות בין איראן והמדינות החתומות על הסכם הגרעין, כדי להחיותו תחת ממשל ביידן. בריאיון לסוכנות הידיעות "רויטרס" טען גרוסי שתוכנית הגרעין האיראנית חזרה למצב שבו הייתה בדצמבר 2015 - לפני ההגבלות שהוטלו עליה במסגרת ההסכם.  

חשיפת הבנייה באתר הגרעין מגיעה כשלושה שבועות לאחר חיסולו של אבי תוכנית הגרעין האיראנית מוהסן פחריזאדה. באיראן הפנו אצבע מאשימה כלפי ישראל והבטיחו לנקום בזמן שיתאים להם. פחריזאדה, מדען בכיר, עסק בתחומי הגרעין ופיתוח הטילים, ועמד בראש ארגון ממשלתי תחת השם "הארגון לחקר הגנה חדשה" - הנמצא ברשימת העיצומים של מועצת הביטחון של האו"ם.

הפופולריים