האם קולומביה בדרך ללגליזציה של תעשיית הקוקאין?

קולומביה בדרך ללגליזציה של תעשיית הקוקאין?
אחרי שנים של מאבק כושל בקרטלי הסמים, חבר פרלמנט קולומביאני מקדם הצעת חוק שמבקשת להפוך את הקוקאין לחוקי, במטרה, לטענתו, לעזור לחוואים ולמכורים לסמים במדינה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גידול עלי קוקה בקולומביה
צילום: צילום: אי-פי

לגלזיציה של תעשיית הקוקאין בקולומביה עשויה להפוך למציאות. הצעת חוק שיזם חבר פרלמנט קולומביאני מתקדמת בקונגרס, ועשויה לעלות להצבעה בחודשים הקרובים.

הסנאטור איוואן מרולנדה, יחד עם אחרים, רוצים להפוך את התעשייה לחוקית – זה לא אומר שאפשר יהיה לקנות קוקאין באופן חופשי לחלוטין. מדובר בלגליזציה בעיקר לצרכים רפואיים, ולטובת מאות אלפי חוואים שמגדלים את עלי הקוקה באופן לא חוקי.

"התעשייה הזאת תהיה מונופול מוחלט בבעלות המדינה", אומר מרולנדה. "המדינה תרכוש עלי קוקה מ-250 אלף משפחות איכרים. התעשייה של המשפחות האלה, שנרדפות היום על-ידי המדינה, תהפוך לחוקית והן יוכלו לחיות חיים שקטים ומכובדים".

האם החוואים לא יכולים לגדל פשוט משהו אחר במקום עלי הקוקה? אז לפני שנתיים הממשלה התחילה לשלם לחוואים שהורסים בעצמם את השדות ומגדלים במקום הקוקה - פירות. אבל זה לא בהכרח תופס, וגידול הקוקה בקולומביה נמצא היום בשיא.

הבעיה היא שהפירות זולים יותר וזה לא מספיק לחוואים. התמיכה הממשלתית לא עוזרת להם ומהקוקה הם יכולים להרוויח יותר כסף, שלטענתם מאפשר להם לשרוד.

ומה לגבי הסם המסוכן והסחר בו? ברור שאי אפשר לעצור ברגע את הקרטלים, אבל מה שכן אפשר לעשות הוא לדאוג למכורים לסמים. צריכה אישית של קוקאין בקולומביה זה עניין חוקי, אבל הקוקאין עצמו לא חוקי, ומה שקורה בסופו של דבר הוא שאלה שמכורים לסמים משתמשים בחומר גרוע שמסכן את הבריאות שלהם פי כמה. את זה הסנאטור רוצה לשנות: "אנו מבקשים למסור למשתמשי הקוקאין בקולומביה, כ-250 אלף כאלה, קוקאין באיכות טובה. היום הם קונים אשפה מארגוני סחר בסמים שפועלים בסתר".

גם אם הצעת החוק הזו לא תעבור – היא מייצרת שיח, עצם וגם זה חשוב. הטאבו הזה, שנקרא "קוקאין בקולמביה", יכול לעלות עכשיו לשיח הציבורי. את הסמים אי אפשר לנצח, ברור שזו מלחמה אבודה שעולה ועלתה במאות אלפי בני אדם ובמילארדי דולרים, אבל אולי הגיע הזמן להסתכל על הקוקאין מנקודת מבט של פיתוח ולא של פשע – כך ייתכן מאוד שייחסך המון כסף וכמובן גם חיי אדם.

הפופולריים