חג המולד מעולם לא היה עגמומי כל כך: התחלואה בגרמניה גואה והמדינה אובדת עצות

התחלואה בגרמניה גואה והמדינה אובדת עצות
גרמניה רשמה השבוע שיאי הדבקה ותמותה יומיים מאז תחילת המגיפה. בתי חולים ברחבי המדינה הגיעו לתפוסה מלאה וחדרי מתים מקורונה עלו גדותיהם. מה שהתחיל במהלך אופיטימי של סגר מרוכך בסוף אוקטובר כדי "להציל" את חג המולד - נגמר בדיונים על סגר קשוח הרבה יותר. בסוף השבוע צפוייה הקצנלרית מרקל להיפגש עם מנהיגי הפרדרציות כדי לדון בצעדים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנשים עם מסכות בפרנקפורט, גרמניה. 12.12.20
צילום: אי-פי

גרמניה בדצמבר 2020 מציגה תמונה קודרת. לפי נתוני מכון רוברט קוך שפורסמו היום (שבת), נרשמו אתמול 28,438 מקרי הדבקה חדשים בקורונה ו-496 מקרי מוות במדינה. זהו מספר גבוה, אם כי נמוך מיום חמישי - אז נרשמו 29,875 מקרי הדבקות ו-598 מתים - שיא בהדבקה ובתמותה מאז פרוץ המגפה. 

גרמניה נכנסה לסגר בנובמבר, אותו כינו "סגר שובר גלים" במטרה לאפשר חופשת חג מולד רגועה. אך כטבע הקלישאה - תוכניות לחוד ומציאות לחוד. כעת הפוליטיקאים הגרמנים בכלל דנים על סגר מוחלט נוסף, הפעם קשוח הרבה יותר - עם חנויות סגורות וחופשות לימודים ממושכות. המסעדות סגורות כבר עכשיו וניתן לקחת מהן רק טייק אווי. על הגלוויין המסורת, יין חם שנמכר על שולחן בכניסה למסעדה, מאיים צו הרחקה כי הפך למוקד התקהלות של צעירי ברלין.

הנה שלוש התפתחויות שהתרחשו השבוע בגרמניה: בית החולים קולם בעיירה אושאץ שבין לייפציג לדרזדן מתמלא. הוא מקבל רק חולים "אדומים", שחייהם נמצאים בסכנה. גם בדרום המדינה, בעיירה צוויזל בבוואריה, נאלץ בית חולים ארברלנד לסגור את חדר המיון והפסיק לקבל מקרי חירום. בבתי חולים במחוז גורליץ שבמדינת סקסוניה עלו חדרי המתים על גדותיהם בגלל המספר הגבוה של מקרי מוות מהנגיף. הצוות הרפואי במקום פתח חדר זמני לאנשים כדי שיוכלו להיפרד מיקיריהם.

רק לפני כמה שבועות המצב במדינה האירופית נראה שונה בהרבה. ב-28 באוקטובר הסכימו מושלי מדינות גרמניה והקנצלרית אנגלה מרקל על מהלך של "כיבוי אורות" לארבעה שבועות. כל מדינה בחרה לה את הצעדים שלה, וכולם היו נראים מרוצים מהפתרון. אולם כיום התוכנית ההיא נראית מופרכת בעליל. 

גורמים באיגוד הרופאים הגרמני לרפואה דחופה הזהירו כי המדינה מתקרבת לספיקה מלאה של בתי החולים, ותהיה בקרוב במחסור במיטות טיפול נמרץ אם עומס המקרים הקשים ימשיך לעלות. מרקל אמורה להיפגש בסוף השבוע עם מנהיגי 16 המדינות הפדרליות כדי לדון בצעדים נוקשים יותר. ייתכן שגם מעצבי השיער, מרכזי הקניות, בתי הספר, ושאר העסקים שעד כה נשארו פתוחים - ייאלצו בקרוב להיכנס לסגר מחמיר יותר. נראה כי חג המולד בגרמניה מעולם לא היה עגמומי כל כך.

הפופולריים