כישלון המודל הסלובקי: היערכות לסגר אחרי הבדיקות ההמוניות

אחרי הבדיקות ההמוניות: סלובקיה בדרך לסגר
במדינה קצרו שבחים על המודל שהוריד את התחלואה, שכעת חזרה לשיא • עקב כך הוחמרו ההגבלות ביניהם סגירת מסעדות בחלל הפתוח, הגבלות בבתי מלון ועסקים • שיא מתים ונדבקים בגרמניה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קורונה בפורטוגל, נובמבר 2020
צילום: צילום: אי-פי

סלובקיה רשמה אתמול (חמישי) את אחד הימים עם התחלואה הגבוהה ביותר מאז פרוץ המגיפה – 3,125 נדבקים ביום במדינה שבה חיים 5.5 מיליון תושבים. זאת לאחר שהמדינה זכתה למחמאות על השימוש בבדיקות המוניות, והיה נראה שהצליחה להשתלט על התפשטות הנגיף.

משיא של 3,362 נדבקים ביום באוקטובר, ירד מספר הנדבקים היומי לפחות מ-200 בסוף נובמבר. רק השבוע התפרסם בבריטניה מחקר ששיבח את המדיניות הסלובקית, ככזו שהורידה את מקרי הקורונה ב-60% בשבוע אחד. אבל עכשיו הנגיף חזר והתפרץ במלוא עוזו.

ראש הממשלה איגור מטוביץ' הודה אחרי ההתפרצות המחודשת: "איבדתי את היכולת להשתמש בבדיקות המוניות כחלופה לסגר". עקב כך, סלובקיה החמירה את הצעדים נגד הקורונה החל מהיום – גם מסעדות בחלל הפתוח – ייסגרו, יוקשחו התנאים בבתי המלון ובמרכזי הסקי במדינה. כמו כן, תוגבל הפעלת החנויות. עובדי חברות גדולות יצטרכו להיבדק מדי יום במקומות העבודה.

גרמניה מתמודדת עם שיאי תחלואה

כמו כן, בגרמניה נרשם שיא יומי מאז פרוץ המגיפה, גם בנדבקים חדשים, וגם במתים: 29,875 נדבקים ו-598 מקרי מוות מאתמול. מספר הנדבקים הכולל עומד כעת על למעלה מ -1,270,000 ומספר המתים הכולל הוא 20,970.

זה היום השני ברציפות שמספר המקרים מגיע לשיא והפעם השנייה בתוך יומיים שבגרמניה נרשמים כמעט 600 מקרי מוות יומיים. בכיר במרכז לבקרת מחלות תיאר אתמול את המצב כ"שביר ביותר". גרמניה נכנסה לסגר שני כבר ב -2 בנובמבר. המסעדות והברים נסגרו, הותר רק טייק אווי, לאנשים הומלץ לעבוד שוב מהבית ולהימנע מנסיעות לא נחוצות. בתי הספר עם זאת נשארו פתוחים.

עם זאת, הצעדים לא הצליחו לעצור את הגל השני של המגיפה ומספר המקרים החדשים עלה מעל 15,000 במשך 29 מתוך 40 הימים האחרונים. רשויות הבריאות המקומיות כבר מזמן לא מצליחות לעקוב אחר שרשראות ההדבקה בגלל מספר המקרים העצום, יחידות טיפול נמרץ מתמלאות ובתי החולים באזורים מסוימים נמצאים בספיקה מלאה.

המרוץ לחיסון נמשך

חברת אסטרהזנקה הודיעה כי תחל בעבודה משותפת עם מכון "גמלאיה" הרוסי המפתח את חיסון ה"ספוטניק 5". בהודעה נכתב כי המהלך נועד לחקור אפשרויות לשילוב בין שני החיסונים. בהצהרה מטעם קרן ההשקעה הרוסית, נאמר כי מדינתם נחושה להתחיל בייצור משותף של החיסון המשולב, לאחר שהוכיחה את יעילותה בניסויים. 

"שילובים של חיסונים שונים לנגיף עשויים להיות צעד חשוב ביצירת הגנה רחבה יותר באמצעות תגובה חיסונית חזקה יותר ונגישות טובה יותר", אמרה אסטרהזנקה בהצהרתה.

הפופולריים