גורמי מודיעין אמריקנים: ישראל עומדת מאחורי חיסול ראש תוכנית הגרעין באיראן

"ישראל אחראית לחיסול המדען האיראני בטהראן"
שמו של המדען מוהסן פח'ריזאדה, שהיה בכיר בתחומי הגרעין ופיתוח הטילים, ועמד בראש ארגון הנמצא ברשימת העיצומים של מועצת הביטחון של האו"ם. הוא היה המדען האיראני היחיד ששמו צוין בידי נתניהו בעת חשיפת ארכיון הגרעין • שר החוץ האיראני זריף: לפעולה סימנים ברורים למעורבות ישראלית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תיעוד הרכב שבו נסע מדען הגרעין שחוסל
צילום: בלי

איראן הודיעה היום (שישי) כי חוסל מי שנחשב לאבי תוכנית הגרעין במדינה, מוהסן פח'ריזאדה. המדען הבכיר עסק בתחומי הגרעין ופיתוח הטילים, ועמד בראש ארגון ממשלתי תחת השם "הארגון לחקר הגנה חדשה" - ארגון הנמצא ברשימת העיצומים של מועצת הביטחון של האו"ם. פח'ריזאדה נורה בראשו בזמן נסיעה ברכבו. לפני הירי, המכונית שבה נסע נעצרה בפיצוץ מכונית תופת, בה הייתה כמות משמעותית של חומרי נפץ. לאחר הפיצוץ, הגיע רכב מסחרי ממנו יצאו חמושים שירו במדען האיראני. שלושה גורמי מודיעין אמריקניים אמרו לניו יורק טיימס כי ישראל עומדת מאחורי החיסול.

פח'ריזאדה היה אחד מחמישה איראנים שנכנסו לרשימת 500 האנשים החזקים בעולם של מגזין Foreign Policy. הוא מונה למדען בכיר במשרד הביטחון, והיה חלק מרשימת הסנקציות של מועצת הביטחון של האו״ם ב-24 במארס 2007. לפני כניסת שבת, פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו סרטון שבו דיבר על מעשיו השבוע. בסרטון ציין ראש הממשלה: "לא הכל אני יכול להגיד לכם".

פח'ריזאדה יחד עם בכירים איראנים נוספים מתוך הנאום של נתניהו

שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף האשים את ישראל במעורבות בחיסול: "טרוריסטים רצחו מדען בכיר באיראן הבוקר. הפעולה הזאת - עם אינדיקציה לפעולה ישראלית - מראה ייאוש. איראן קוראת לקהילה הבין-לאומית ובמיוחד לאיחוד האירופי - לעצור את הסטנדרט הכפול המביש שלהם, ולגנות את פעולת הטרור המדינית הזאת". רמטכ"ל צבא איראן מוחמד באגארי הודה: "חיסולו של פחריזאדה הינה מכה אנושה לביטחון המדינה". מפקד משמרות המהפכה הצהיר: "העונש למי שחיסל את פחריזאדה הופך לחלק מסדר היום שלנו".

הוא היה מדען הגרעין האיראני היחיד ששמו צוין בידי נתניהו בעת חשיפת ארכיון הגרעין בשנת 2018. "חלק מרכזי בתוכנית היה להקים ארגונים חדשים שימשיכו את העבודה. כך ניסח זאת ד"ר מוחסן פח'ריזאדה, ראש פרויקט עימאד, זכרו את השם הזה", אמר ראש הממשלה בנאומו.

נתניהו הוסיף: "ולהלן הנחייתו: המטרה הכללית היא להודיע על סגירתו של פרויקט עימאד, אבל אז הוא מוסיף: 'פעילויות מיוחדות' – אתם יודעים מה זה – "ימשיכו להתבצע תחת הכותרת של 'פיתוח ידע מדעי', ולמעשה זה בדיוק מה שאיראן המשיכה לעשות.

מוחסן פח'ריזאדה

"היא המשיכה את העבודה הזאת באמצעות שורה של ארגונים במהלך השנים, והיום, ב-2018, העבודה הזאת מבוצעת על ידי SPND, זהו ארגון בתוך משרד ההגנה האיראני. לא תופתעו לשמוע ש-SPND מנוהלת על ידי אותו אדם שעמד בראש פרויקט עימאד, פח'ריזאדה, וכמובן, שלא במקרה, רבים מאנשי המפתח ב-SPND עבדו תחת פח'ריזאדה בפרויקט עימאד".

הפופולריים