איראן ממשיכה להפר את הסכם הגרעין

איראן ממשיכה להפר את הסכם הגרעין
בטהרן החלו להזרים גז אורניום לצנטריפוגות במתקן הגרעיני התת קרקעי בנתנז. כך עולה מדוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. הזרמת הגז, שנועדה להעשיר אורניום, היא הפרה של מחויבות איראן להסכם הגרעין. כעת מעריכים שאיראן רחוקה כחודשיים-שלושה מהיכולת לייצר פצצת גרעין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מכלי צנטריפוגות איראניות
צילום: צילום: רויטרס

איראן החלה להזרים גז אורניום שש-פלואורי לתוך הצנטריפוגות במתקן הגרעיני התת קרקעי בנתנז. כך עלה מדוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שהתפרסם היום (רביעי). הזרמת הגז, שנועדה להעשיר אורניום, היא הפרה של מחויבות איראן להסכם הגרעין. כעת מעריכים שאיראן רחוקה כחודשיים שלושה מהיכולת לייצר פצצת גרעין.

היום שאחרי טראמפ: השאלה שמטרידה את המנהיגים במזרח התיכון | פרשנות

שר החוץ האיראני זריף אמר הלילה כי ארצו מוכנה לקיים את כל המחוייבויות שלה בהסכם הגרעין מול המעצמות, אם הנשיא הנבחר ביידן יסיר את העיצומים שהטיל קודמו על טהראן. אתמול עיתון הניו יורק טיימס דיווח כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ביקש מיועציו הביטחוניים להציג לו אפשרויות לתקוף את מתקן הגרעין המרכזי באיראן, כך טוען פקיד בבית הלבן.

לדברי העיתון, העלה טראמפ את הבקשה בשבוע שעבר בפגישה עם יועציו, ובהם סגן הנשיא מייק פנס, שר ההגנה בפועל כריסטופר מילר וראש המטות המשולבים הגנרל מרק מילי.

ביום חמישי האחרון פורסם כי שר החוץ גבי אשכנזי אמר בישיבה סגורה כי להערכתו ממשל ביידן יפעל להשיב את ארצות הברית להסכם הגרעין עם איראן עם תיקונים קלים בסעיפיו. לדברי מקורות בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת שר החוץ אמר את הדברים בישיבת הוועדה.

אשכנזי הוסיף כי ישראל תרצה להיות מעורבת בתהליך גיבוש ההסכם, לאחר שמודרה מההליך בתקופת ממשל אובמה. אחת ממטרותיה תהיה לכלול בהסכם התייחסות לתוכנית הטילים של איראן. 

הפופולריים