פוטין: הושגה הפסקת אש מלאה בין ארמניה לאזרבייג'ן

פוטין: נחתם הסכם בין ארמניה לאזרבייג'ן
כ-2,000 משקיפים רוסים יפקחו על יישום הסכם הפסקת האש וכי המנדט שלהם יימשך חמש שנים • ארמניה מסרה כי במלחמה שהתנהלה בשבועות האחרונים מתו יותר מ-1,200 חיילים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חייל ארמני יורה לעבר עמדה אזרית בנגורנו קראבך 29.09.20
צילום: צילום: אי-פי

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר הלילה (שלישי) כי הושגה הפסקת אש מלאה בין ארמניה לאזרבייג'ן, המסיימת את הלחימה בנגורנו קראבך. ראש ממשלת ארמניה ניקול פאשיניאן הודיע כי חתם על ההסכם עם רוסיה ועם אזרבייג'ן. לדבריו, יישא דברים לאומה בימים הקרובים וימסור פרטים על ההסכם שהושג.

בהסכם נקבע כי כ-2,000 משקיפים רוסים יפקחו על יישום הסכם הפסקת האש וכי המנדט שלהם יימשך חמש שנים. ארמניה מסרה כי במלחמה שהתנהלה בשבועות האחרונים מתו יותר מ-1,200 חיילים. אזרבייג'ן לא מסרה נתונים על היקף הנפגעים בקרב חייליה.

בתוך כך נמסר שכמה אלפי מפגינים זועמים נאספו ליד בניין הממשלה בירוואן, בירת ארמניה, ומחו על השגת הסכם הפסקת האש. הם התפרעו, פשטו על משרדי ממשלה ושברו חלונות.

העימות המחודש בין אזרבייג'ן לארמניה החל בחודש יולי השנה. בסוף ספטמבר הסלים המאבק והפך למלחמה לאחר כשלון שיחות השלום בין המדינות. המלחמה הראשונה פרצה עם התפרקותה של ברית המועצות ב-1991 - אז הפך החבל לישות עצמאית של בדלנים ארמנים בתמיכת השלטון ביירוואן. 

אזרבייג'ן טוענת כי השליטה על החבל אמורה להיות שלה על פי חלוקת הרפובליקות הסובייטיות מימי ברית המועצות. גם בשנת 2016 אירעה הסלמה באזור במה שנודע כ"מלחמת ארבעת הימים". במהלך סבב הלחימה הנוכחי נהרגו כ-600 בני אדם, בהם שר ההגנה של נגורנו קרבאך וקולונל אזרי.

הפופולריים