ביידן מתקרב לבית הלבן, המרוץ בארבע מדינות המפתח עדיין צמוד

ביידן מתקרב לבית הלבן אך המרוץ עדיין צמוד
היתרון של טרמאפ בג'ורג'יה ובפנסילבניה הצטמצם, באריזונה ובנבאדה ביידן מוביל וטראמפ צמצם מעט את הפער • ביידן: "אני קורא לכולם להישאר רגועים. מסיימים לספור ונדע בקרוב" • לביידן חסרים 17 אלקטורים לניצחון • מטה טראמפ הגיש תביעות לעצירת ספירת הקולות במישיגן, פנסילבניה וג'ורג'יה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אמריקה בוחרת - טראמפ וביידן פרונטלי - מעוצב
צילום: אי - פי

קרב צמוד: הפער בין המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן לנשיא המכהן דונלד טראמפ בג'ורג'יה ובפנסילבניה מצטמצם, ספירת הקולות בפילדלפיה הופסקה בשל תביעות משני הצדדים. הלילה (שישי) עולה כי המרוץ בארבע מדינות המפתח עדיין צמוד: בג'ורג'יה הצטמק יתרונו של טראמפ ל-1,800 קולות, ובפנסילבניה קטן יתרונו של הנשיא לכ-26,319 קולות. באריזונה ובנבאדה ביידן מוביל וטראמפ צמצם מעט את הפער. אמש נשא ביידן הצהרה מאוחרת, ובה אמר: "אין לנו ספק שבסיום הספירה נצא מנצחים, לכן אני קורא לכולם להישאר רגועים. מסיימים לספור ונדע בקרוב".

טראמפ בהצהרה מהבית הלבן: "מנסים למנוע ממשקיפים שלנו להגיע לקלפיות בפנסילבניה"

לקראת ההכרעה, טראמפ כינס הלילה מסיבת עיתונאים בה חזר על אותם המסרים וטען כי "הדמקורטים גונבים את הבחירות", וכי הם "מנסים לגרום לבוחרים הרפובליקניים להישאר בבית". עם זאת, הנשיא לא הציג כל הוכחה או ראייה לטענות אלו בהצהרתו. מוקדם יותר קיים קמפיין טראמפ מסיבת עיתונאים בלאס וגאס, בה הוא טען כי במדינה ממשיכים לספור הצבעות לא חוקיות. מצביעים אף נאמו והעידו על הפרות שונות בזמן ההצבעה. כמו כן, טוענים בקמפיין כי מצביעים רבים אשר לא גרים כבר בנבאדה הצביעו במדינה.


מנגד, ביידן ביקש להרגיע את מצביעיו וצייץ בטוויטר: "תהיו סבלניים חברים. ההצבעות נספרות ואנו מרגישים טוב לגבי המצב שלנו". בסי-אן-אן דיווחו כי גורמים בקמפיין טראמפ מוסרים שבסביבתו של הנשיא שוקלים התמודדות נוספת ב-2024, במידה ויפסיד בבחירות הנוכחיות.

היתרון של טראמפ על פני ביידן מצטמצם בג'ורג'יה ובפנסילבניה

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ג'ו ביידן, מתקרב להכרעת הבחירות עם המשך ספירת הקולות ונכון להיום, רחוק מרחק 17 אלקטורים מ-270 האלקטורים הדרושים לניצחון - אלקטורים שיוכל לקבל אם יזכה במדינות אריזונה ונבאדה או ג'ורג'יה. לעומתו ניצב כרגע הנשיא טראמפ על 214 אלקטורים. אם כי בשאר הרשתות בארצות הברית עדיין אין החלטה מי מהמועמדים ניצח באריזונה - ברשת פוקס ובסוכנות הידיעות אי-פי חוזים ניצחון לביידן במדינה. לפי נתונים של מכון אדיסון במדינת המפתח ג'ורג'יה, ההובלה של טראמפ מצטמצמת ל-49.5%, לעומת 49% של ביידן. בפנסילבניה, לאחר ספירת 92% מהקולות, טראמפ מחזיק ביתרון של 50%, לעומת 48.4% של ביידן.

בפילדלפיה נשאר לספור 130 אלף קולות, בג'ורג'יה רק 50 אלף

המפלגה הדמוקרטית בפנסילבניה עתרה לבית המשפט העליון במדינה, כדי לערער על ההחלטה לאפשר למשקיפים רפובליקנים להיות נוכחים בעת ספירת הקולות בפילדלפיה. כתוצאה מכך ספירת הקולות בעיר נעצרה. במקביל, מחוז אלגני בפנסילבניה, המכיל את העיר פיטסבורג, לא יספור יותר קולות עד מחר בעקבות הסכמה עם בית המשפט במחוז. בית המשפט התערב לאחר עתירה על טפסי הצבעה של הודפסו כראוי.


מזכירת המדינה של פנסילבניה אמרה בריאיון לסי-אן-אן כי היא מאמינה שהתוצאות המלאות מהמדינה יגיעו בהמשך היום. הפער בין טראמפ לביידן בפנסילבניה עומד על 114 אלף קולות, כאשר יש עוד 550 אלף קולות לספור. במחוז קלארק בנבאדה אומרים כי יסיימו לספור את רוב הקולות בשבת או בראשון, ואת שאר הקולות ב-12 בנובמבר. עוד נאמר כי הם אינם מכירים עדויות לפתקים בלתי חוקיים. 


בכיר במחוז פולטון בג'ורג'יה, המחוז המאוכלס ביותר במדינה והכולל גם את העיר אטלנטה, מסר כי הם מצפים לסיים את ספירת הקולות מאוחר יותר היום. עוד מסר כי הם עדיין מקבלים את קולות החיילים וקולות מעבר לים, עד לשעה חמש בערב (שעון ישראל). מזכיר המדינה בג'ורג'יה הודיע קודם לכן שספירת הקולות צפויה להסתיים עד צוהרי היום, לפי שעון ארצות הברית.

במטה הנשיא המכהן דרשו הלילה ממדינת ג'ורג'יה שלא לספור פתקי הצבעה שהתקבלו לאחר סגירת הקלפיות והם אף מתכננים לערוך מסיבת עיתונאים. "עצרו את ספירת הקולות", צייץ טראמפ וקבע כי "קולות שהגיעו אחרי יום הבחירות - לא ייספרו" - ציוץ שגם אותו טוויטר תייגה ככזה שעלול להכיל תוכן מוטה. לאחר מכן צייץ הנשיא: "נפעל משפטית בכל המדינות אשר הוכרז לאחרונה כי ביידן ניצח בהן, ונבדוק בנוגע להונאת בחירות. יש לנו הוכחות רבות, רק תבדקו בתקשורת". ואף קבע בציוץ נוסף: "ניצחון חוקי וגדול בפנסילבניה".

המטה של הנשיא המכהן הגיש אמש תביעות להפסיק את ספירת הקולות במדינות פנסילבניה ומישיגן, ואף השיק קו חם ואתר שייאפשרו לתושבים לדווח על הונאות בחירות וזיופים. בדברים שנשא אמש ממטהו בדלאוור, אמר ביידן כי אינו מכריז עדיין ניצחון, אף שהוא "מאמין שרוב הקולות בעדנו".

אמריקה בוחרת - תוצאות מתעדכנות ועדכונים שוטפים

בפוקס ניוז דיווחו, כי קמפיין טראמפ צפוי להכריז היום על תביעה סביב הונאת בחירות בנבאדה, מדינה בה ביידן מוביל נכון לשעה זו, בטענה כי לפחות עשרת אלפים איש הצביעו במדינה. זאת על אף שאינם מתגוררים בה. על פי הדיווח, ההכרזה על התביעה תתקיים בלאס וגאס.


לא רק זאת, אלא שקמפיין טראמפ גם שלח כתשעה מיליון מסרונים לאמריקנים ביום רביעי, והאשים את הדמוקרטים בכך שהם מנסים "לגנוב את הבחירות" וקרא לתרום לצוות המשפטי של הנשיא במאמצו לערער על התוצאות. בתוך כך,  פייסבוק הסירה היום מהרשת קבוצה ובה 365 אלף חברים, אשר טענה כי הבחירות "נגנבו" וארגנה מחאות.

סגן המושל של פנסילבניה העריך כי ספירת הקולות במדינה תסתיים עוד היום, וצופה שביידן יגרוף את כל האלקטורים של המדינה כך שיבטיח את ניצחונו. סגן המושל ג'ון פטרמן, איש המפלגה הדמוקרטית, אמר לסי-אן-אן כי טענתו של הנשיא טראמפ לזיופים בספירת הקולות היא "שקר הנובע מרצון לחולל תוהו ובוהו". יתרונו של טראמפ בפנסילבניה הצטמק מאד ביממה האחרונה, עם ספירת הקולות שנשלחו בדואר. הנשיא הוביל על ביידן בפער של יותר מ-600 אלף קולות ואילו כעת מדובר בכ-160 אלף בלבד.

מנהלת הקמפיין של ביידן: "ניצחונו קרוב ובלתי נמנע"

בניגוד לביידן, מנהלת הקמפיין שלו הכריזה כי "ניצחון ביידן קרוב ובלתי נמנע. תגובתו של טראמפ לתוצאות הבחירות היא נואשת". בקמפיין מצפים לניצחון בנאבדה, וטוענים שעדכון בתוצאות צפוי הערב. "מאמינים שאנו מצמצמים את הפער בג'ורג'יה", הוסיפה מנהלת הקמפיין.


מקור בבית הלבן מסר ל-CNN כי "מצבו של הנשיא טראמפ ירוד" והוסיף כי "הוא חש שזה מתחיל לנזול לו מבין הידיים". "אחיי האמריקנים הוכיחו שוב שהדמוקרטיה היא לב האומה", אמר אמש ביידן. "מדובר בהצבעה הכי גדולה אי פעם. אם היו לנו ספקות, אז כרגע אין לנו יותר. אנו רוצים בשלטון למען האנשים. כאן האנשים שולטים. והם אלה שייקבעו מי יהיה נשיא ארצות הברית". 

בפעם השנייה ברציפות: שיא של נשים בבית הנבחרים

בפעם השנייה ברציפות, נמדד מספר שיא של נשים בבית הנבחרים שנתיים לאחר השיא הקודם בבחירות האמצע. 103 נשים נבחרו לכהן בבית הנבחרים ובכך שברו שוב את השיא נכון להבוקר. במקביל, נשות המפלגה הרפובליקנית יכולות לשבור שיא של נציגות המפלגה בבית הנבחרים, הקיים מ-2006, אז נבחרו 25 נשים.

הפופולריים