ביידן: אנחנו בדרך הנכונה; טראמפ: לא ניתן להם לגנוב את הניצחון

ביידן: מאמין שאנחנו במסלול הנכון לנצח בבחירות
לילה ללא הכרעה בארה"ב: לפי מדגמים, לביידן 213 אלקטורים ולטראמפ 174 • כמה רשתות חוזות ניצחון לטראמפ במדינת המפתח פלורידה, בטקסס ובאוהיו, אך ניצחון משמעותי לביידן באריזונה • טוויטר סימנה את הציוץ של טראמפ על "גניבת הבחירות" – "עלול להכיל תוכן מטעה" • עדכונים שוטפים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ, ג'ו ביידן, 2020
צילום: צילום: רויטרס

משדר אמריקה בוחרת בשידור חי בכאן 11 

לילה ללא הכרעה בארה"ב: המדגמים הראשונים מהקלפיות שנסגרו פורסמו ברשתות האמריקניות ומצביעים על כך שהנשיא טראמפ זוכה ב-174 אלקטורים ואילו ביידן ב-213, אך תוצאות סופיות צפויות להגיע רק בימים הבאים. רשת פוקס הכריזה על ניצחון של טראמפ במדינת המפתח פלורידה, אך על מהפך באריזונה ביחס ל-2016 וניצחון לביידן. רשת פוקס ורשת NBC הכריזו על טראמפ כמנצח באוהיו, ופוקס הכריזה עליו כמנצח גם בטקסס.

לפני זמן קצר נאם המתמודד הדמוקרטי ג'ו ביידן במדינתו דלוואר. "אנו בדרך לנצח את הבחירות האלה, שמרו על האמונה", אמר ביידן. "יש הרבה קולות שעדיין לא נספרו, וזה לא נגמר עד שכל הקולות ייספרו. זה לא מקומנו להכריז מי ניצח בבחירות, זו החלטת העם האמריקני אבל אני אופטימי".

הנשיא טראמפ אומר כי הוא עומד לנצח הלילה ניצחון גדול וכי בקרוב ינאם לאומה. בחשבון הטוויטר שלו כתב טראמפ כי "הדמוקרטים מנסים לגנוב את הבחירות אך נאפשר להם לעשות זאת". זמן קצר לאחר הציוץ, טוויטר סימנה אותו כ"עלול להכיל תוכן מטעה".

בשעות אחרונות לפני קבלת תוצאות האמת הלילה במטות המועמדים שידרו ביטחון ביכולתם לנצח. גורם בקמפיין ביידן אמר לכאן חדשות בנוגע לאפשרות של ניצחון: ישנה "אופטימיות זהירה". מטה טראמפ תדרך את העיתונאים: "מצבנו נראה טוב יותר אפילו משהיה בשעה הזו לפני ארבע שנים". בתוך כך מסתמן כי בחירות 2020 יהיו יוצאות דופן בהיקף ההצבעה: הניו יורק טיימס דיווח כי צפוי אחוז הצבעה של 67% - הגבוה ביותר במאה השנים האחרונות.

על רקע החשש מהתערבות זרה בבחירות, רשתות התקשורת בארצות הברית דיווחו כי הצבא האמריקני ערך בשבועיים האחרונים מבצעי סייבר שמטרתם למנוע התערבות רוסית ואיראנית בבחירות. 

היום קיימו המועמדים סיורים לעידוד הצבעה. ג'ו ביידן סייר בפילדלפיה, העיר הגדולה במדינת המפתח פנסילבניה ואמר לתומכיו: "צריכים להיזכר מי אנחנו לעזאזל. אנחנו ארצות הברית של אמריקה, אנו בוחרים אמת על שקר". טראמפ נשא דברים במטה הבחירות הרפובליקני בווירג'יניה והתייחס לאי הבהירות הצפויה הלילה: "זכותנו לדעת מי ניצח ב-3 בנובמבר", אמר. יותר מ-100 מיליון בוחרים כבר הצביעו בדואר ובמוקדי ההצבעה המוקדמת.

האשמות וספקולציות לגבי זיופים והפצת דיס-אינפורמציה ממשיכים ללוות את השעות האחרונות לסגירת הקלפיות. התובעת הכללית של מדינת ניו יורק אמרה כי משרדה יחקור האשמות של מספר מצביעים שטענו כי קיבלו שיחת טלפון ממוחשבות המפצירות בהם לא להצביע. דונלד טראמפ שיתף ציוץ שטוען כי בתחנת הצבעה בעיר הולדתו של ביידן, סקרנטון פנסילבניה, קרסה מערכת ההצבעה והמצביעים התבקשו לרשום את בחירתם בכתב יד.

היתרון היחסי לו זוכה טראמפ בתור נשיא מכהן בקמפיין הבחירות הושם תחת זרקור התקשורת האמריקנית הערב, כשהניו יורק טיימס פרסם שהנשיא פתח שני "חדרי מלחמה" בבית הלבן לליל הבחירות. דובר מטעם קמפיין טראמפ הגיב לעיתון וטען שכל עלויות החמ"לים הושתו על המפלגה הרפובליקנית ולא על הקופה הציבורית.

בהכנת הידיעה השתתפו עמיחי שטיין, מתי ברנהרט ומאיה ראכלין

הפופולריים