טראמפ או ביידן? שיעור הצבעה חסר תקדים בבחירות לנשיאות ארצות הברית

טראמפ או ביידן: שיעור ההצבעה חסר תקדים
גורמים בממשל טראמפ לכאן חדשות: גם אם יפסיד בבחירות, הנשיא ימשיך לקדם הסכמי הכרה נוספים של מדינות ערב בישראל • בהצבעה המוקדמת, בדואר ובקלפיות, השתתפו כבר יותר מ-100 מיליון אמריקנים • דיווחים על שיבושים בהצבעות: תושבים בניו יורק טענו כי קיבלו שיחת טלפון ממוחשבות המפצירות בהם לא להצביע, במישיגן קיבלו בוחרים הודעות שלא להגיע לקלפי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אמריקה בוחרת - דונלד טראמפ - מעוצב  -
צילום: אי-פי

אמריקה בוחרת: גורמים בממשל האמריקני אמרו הערב (שלישי) לכאן חדשות כי גם אם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יפסיד בבחירות, הוא מתכוון להמשיך לקדם הסכמי נורמליזציה נוספים בין ישראל לארצות ערב ומהלכים נוספים שיטיבו עם ישראל עד השבעת ביידן בחודש ינואר.

שידור חי בכאן 11

אותם גורמים הוסיפו כי הם זוכרים היטב את העובדה שממשל אובאמה, בו שימש ביידן סגן נשיא, לא הטיל וטו על ההצבעה נגד ישראל וההתנחלויות לאחר בחירתו של טראמפ לנשיאות וטרם השבעתו. "הם ידעו שזה נוגד את מדיניות טראמפ – אך עדיין עשו את זה", אמרו הגורמים.

מוקדם יותר התייחס נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לאפשרות שיכריז על ניצחונו עוד לפני שהתוצאות הסופיות יתבהרו. בריאיון לרשת החדשות "פוקס ניוז" אמר טראמפ כי יכריז על ניצחון ברגע שיהיה כזה. הוא ציין שלפי דעתו יש לו סיכוי לנצח. מוקדם יותר נפתחו הקלפיות בארצות הברית לאחר שיותר מ-100 מיליון אמריקנים כבר הצביעו עוד לפני יום הבחירות.

בתוך כך, טענות עלו בדבר שיבושים בהצבעות. התובעת הכללית של מדינת ניו יורק אמרה כי משרדה יחקור האשמות של מספר מצביעים שטענו כי קיבלו שיחת טלפון ממוחשבות המפצירות בהם לא להצביע. במישיגן קיבלו בוחרים הודעות שלא להגיע לקלפי. 

בריאיון שהעניק ל"פוקס ניוז" התייחס טראמפ גם למשבר קורונה ואמר כי הנגיף הגיע מסין ועל אף המודלים שחזו שני מיליון מתים מהנגיף - תחת ממשלו ניצלו חיים רבים. הוא ציין את ההתאוששות הכלכלית במדינה והעריך שבסוף השנה הכלכלה תהיה טובה יותר מזו בשנה שעברה, שגם אז, לדבריו, הגיעה לרמות גבוהות. הוא הוסיף כי בקרוב יהיה חיסון נגד קורונה. 

אמריקה בוחרת: כל מה שצריך לדעת על הבחירות בארה"ב

במקביל, המועמד הדמוקרטי, ג'ו ביידן הגיע יחד עם רעייתו ג'יל ושניים מנכדיהם לכנסייה בדלאוור, שם קיימו תפילה להצלחה ביום הבחירות. משם המשיך למטוסו וסימן באגודל לתקשורת כי הוא מרגיש טוב. עוד בחצות נפתחו כמה קלפיות ביישובים קטנים בחוף המזרחי. אם יפסיד טראמפ הוא יהיה הנשיא הרביעי בהיסטוריה האמריקנית שאינו מצליח לזכות בתקופת כהונה שנייה.

פנסילבניה, פלורידה ומיין: המדינות שבהן יוכרעו הבחירות

לפי שקלול הסקרים הגדולים באמריקה תמונת המצב נכון להיום: ביידן עם 233 אלקטורים, טראמפ עם 132. לביידן חסרים רק 37 אלקטורים לניצחון.

יש שתי מדינות שטראמפ ניצח בהן ב-2016, וכרגע נראות נוטות בבירור לביידן – מישיגן וויסקונסין. בוויסקונסין ביידן מוביל ב-8 נקודות. במישיגן ביידן מוביל כמעט ב-9 נקודות. זה מביא את ביידן ל-259 אלקטורים. חסרים לו 11 אלקטורים לניצחון. כלומר, מספיק לביידן לנצח במדינה אחת נוספת.

בכיוון ההפוך – כדי לנצח בבחירות, טראמפ צריך לנצח בשבע מדינות שכרגע מתנהל בהן קרב צמוד יחסית: פלורידה, טקסס, אריזונה, ג'ורג'יה, צפון קרוליינה, פנסילבניה ואוהיו.

אז מה המצב של הסקרים בשבע המדינות הללו? ביידן מוביל ברובן בפער קטן יחסית בתוך טווח הטעות הסטטיסטית. ולכן קשה לומר שיש לו שם יתרון ברור. אבל בפנסילבניה יש לטראמפ בעיה. לפי שני סקרים אחרונים, ביידן ינצח בפנסילבניה וזה מספיק לו כדי לנצח במרוץ כולו.

אבל יש עוד תסריט לניצחון של טראמפ. וזה דווקא במקרה של תיקו. אם ביידן מנצח רק באריזונה, וביידן בכל יתר המדינות המתנדנדות, זה מביא את ביידן ל-270 מול 268 לטראמפ. והוא מנצח.

כאן נכנס גם הסיפור של מדינת מיין. יש שתי מדינות בארצות הברית - נברסקה ומיין, שבהן לא כל האלקטורים הולכים עם המנצח, אלא יש גם אלקטורים למחוזות במדינה.

טראמפ ניצח ב-2016 במחוז השני במייין. הסקרים שם עכשיו נותנים יתרון לביידן אבל בפער קטן. אם טראמפ מנצח במחוז השני של מיין, הוא לוקח אלקטור אחד מביידן אליו, ואנחנו בתיקו 269-269.

במקרה כזה ההכרעה עוברת למדינות. כל מדינה תצביע על המועמד שלה. מי שיזכה ברוב – 26 מדינות שיצביעו לו – יהיה נשיא.

השתתפו בהכנת הידיעה: נתן גוטמן, ירון דקל, מואב ורדי

הפופולריים