המלחמה בנגורנו קרבאך: יהודים מאזרבייג'ן טוענים כי בתיהם נפגעו בהפצצות

יהודים מאזרבייג'ן: בתינו נפגעו בהפצצות ארמניה
לטענת הקהילה בעיר גנג'ה, עשרות בתים נפגעו בהפצצות, אך לא היו פגיעות בנפש. בכיר בקהילה היהודית בארמניה מאשים: אזרבייג'ן משתמשת ביהודים ככלי תעמולה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חברי הקהילה היהודית באזרבייג'ן במוקדי ההפצצה של ארמניה
צילום: צילום: ללא

המלחמה בנגורנו קרבאך: בקהילה היהודית באזרבייג'ן טוענים כי בתים רבים של יהודים ניזוקו בהפצצות של ארמניה על העיר גנג'ה, העיר השנייה בגודלה באזרבייג'ן. בין השאר, טיל ששוגר לכאורה על ידי צבא ארמניה, פגע כ-300 מטרים מחצרו של חבר הקהילה באזרבייג'ן. לא היו נפגעים בנפש.

הרב שניאור סגל, מראשי הקהילה היהודית בבאקו, בירת אזרבייג'ן, וגם מכהן כשליח חב"ד ומנהל מוסדות החינוך של "אור אבנר", הגיע בשבוע שעבר לעיר גנג'ה, השוכנת בצפון-מערב המדינה, וסיפר כי היהודים במקום סובלים מטראומה ומחרדות. הורים מודאגים שלחו את ילדיהם לאזורים מרוחקים, בניסיון לשמור על ביטחונם.

"המראות בעיר קשים מאוד", אמר הרב סגל. "לצערי, בתיהן של רבות מהמשפחות היהודיות בעיר ניזוקו בהפצצות. יש שם חרדה גדולה. הילדים עברו טראומה וחלקם מתעוררים בלילה בפחד. היה להם נס גדול שלא היו נפגעים בנפש".

בחודש האחרון ספגה העיר לפחות ארבע מתקפות מצד צבא ארמניה, וכתוצאה מהירי נהרגו עשרות אזרחים. "ישבתי עם חברי הקהילה ושוחחתי עמם", אמר הרב סגל, "הם לקחו אותי לבקר באזורים שנפגעו. הריסות נוראיות ועשרות בתים שנמחקו בהפגזות".

העיר גנג'ה שוכנת כמאה קילומטרים מצפון לסטפנקרט, בירת נגורנו קרבאך, וגרים בה יותר מ-330 אלף תושבים. ארמניה טוענת שאזרבייג'ן משתמשת בנמל התעופה בגנג'ה כבסיס שממנו יוצאים מטוסי הקרב שלה להפצצות בנגורנו קרבאך.

בתגובה לדברים, תום וארז'פטיאן, מבכירי הקהילה היהודית בארמניה, טוען בשיחה עם כאן חדשות כי אזרבייג'ן עושה שימוש מסוכן ביהודים לצרכי תעמולה. "מאוד מסוכן שהאזרים משתמשים ביהודים בתור כלי. זה הולך לעשות הרבה נזק, לא לנו בארמניה, ליהודים ולישראלים בכלל", אמר וארז'פטיאן.

למרות המתיחות התמידית בין המדינות, יהודי ארמניה ואזרבייג'ן קיימו קשרים בעבר. וארז'אפטיאן סיפר כי "נפגשנו איתם הרבה פעמים בכל מיני קונגרסים – בארצות הברית, בישראל, במדינות אחרות כמו רוסיה ואוקראינה. היחסים בסדר".

הפופולריים