נאס"א: זיהינו מולקולות של מים על הירח

נאס"א: זיהינו מולקולות של מים על הירח
במחקר שפרסמה סוכנות החלל נמצא שקילוגרם של אדמת ירח מכיל לפחות 200 מיליגרם של מים, ובאזור הקוטב הדרומי של הירח - כנראה אף יותר מגרם שלם של מים. לדברי החוקרים, רוב המים בפני השטח לכודים בגבישי זכוכית זעירים שנוצרו מפגיעות מטאוריטים בירח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ירח מהחללית בראשית
צילום: צילום: SpaceIL

סוכנות החלל האמריקנית נאס"א הודיעה היום (שני) שמצאה לראשונה שאריות של מים על חלקים בירח המוארים באור השמש. במחקר שפרסמה סוכנות החלל היום נמצא שקילוגרם של אדמת ירח מכיל לפחות 200 מיליגרם של מים, ובאזור הקוטב הדרומי של הירח - כנראה אף יותר מגרם שלם של מים. לדברי החוקרים, רוב המים בפני השטח לכודים בגבישי זכוכית זעירים שנוצרו מפגיעות מטאוריטים בירח. 

התגלית נעשתה בעזרת המטוס הטלסקופי "סופיה". מדובר בהתקדמות משמעותית עבור תוכנית "ארטמיס" של הסוכנות, שנועדה להנחית בני אדם נוספים על הירח כדי להמשיך ולחקור אם קיימים עליו משאבים חיוניים למחיה של בני אדם. בנאס"א אומרים כי ידעו שיש סוג של נוזלים על הירח, אך לא את סוגם או הכמות שלהם. מטוס סופיה הצליח לזהות שהכמות והצפיפות של הנוזל תואמת למולקולות של מים. "ללא אטמוספירה עבה, המים יכולים להיאבד בחלל, אך משום מה אנו רואים אותם. משהו יוצר אותם וגורם להם להילכד על הירח", הסבירו בסוכנית החלל האמריקנית.

במחקר נוסף בנושא בחן צוות חוקרים, בהשתתפות הפרופסור עודד אהרונסון ממכון ויצמן למדע, את "מלכודות הקור" - מכתשים הסמוכים לקוטבי הירח שאור שמש לא מגיע אליהם, ולכן הם קרים דיים כדי ללכוד מולקולות מים ולשמר אותן. המדענים מעריכים כי "מלכודות הקור" מכילות מצבורים של מים קפואים, ובמחקר החדש הראו החוקרים כי בניגוד לתפיסה המקובלת, גם מכתשים קטנים מאוד יכולים לשמש מלכודות קור ולאגור מים קפואים. 

הפופולריים