ראשי סוכנויות המודיעין בארה"ב: רוסיה ואיראן ניסו להתערב בבחירות לנשיאות

"רוסיה ואיראן ניסו להתערב בבחירות לנשיאות"
במסיבת עיתונאים שקיימו ראש הבולשת הפדראלית וראש המודיעין הלאומי, נמסר כי שתי המדינות השיגו בנפרד מידע ממאגר הבוחרים האמריקני. איראן זימנה את שגריר שווייץ, המייצג את האינטרסים של ארה"ב במדינה, כדי להביע את מחאתה על האשמות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ, ג'ו ביידן, ארכיון
צילום: צילום: רויטרס

ראשי סוכנויות המודיעין בארצות הברית אמרו הלילה (חמישי) כי רוסיה ואיראן מנסות להתערב בבחירות שיתקיימו בעוד פחות משבועיים ולהשפיע על דעת הקהל. במסיבת עיתונאים משותפת שקיימו מנהל הבולשת הפדראלית (ה-FBI) כריס ריי ומנהל המודיעין הלאומי ג'ון רטקליף, אמר רטקליף כי שתי המדינות השיגו בנפרד מידע ממאגר הבוחרים האמריקני. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב הכחיש את ההאשמות.

אמריקה בוחרת: כל מה שצריך לדעת על הבחירות בארה"ב

על פי שני הבכירים, איראן אחראית למיילים מזויפים שנועדו לאיים על הבוחרים, לגרום לתסיסה חברתית ולפגוע בנשיא המכהן דונלד טראמפ. ראשי הסוכנויות הזהירו כי מדינות זרות שיתערבו בבחירות, ישאו בתוצאות וישלמו את המחיר וקראו לבוחרים שלא לחשוש להצביע. בתגובה לדברים, איראן זימנה את שגריר שווייץ, המייצג את האינטרסים של ארצות הברית במדינה, כדי להביע את מחאתה על האשמות. 

בתוך כך, בעיתון "הוושינגטון פוסט" דווח הבוקר כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ דן בזמן האחרון עם יועציו על האפשרות לפטר את ראש ה-FBI ריי לאחר יום הבחירות. טראמפ מאוכזב מכך שרשויות אכיפת החוק לא מצליחות להעמיד לדין את ג'ו ביידן, בנו האנטר וגורמים בסביבתם בפרשיות שחיתות. תסכולו של הנשיא נובע גם מכך ששר המשפטים וויליאם באר לא מנהל חקירה בנדון.

יממה לעימות האחרון: טראמפ זועם על כיבוי המיקרופונים

לקראת העימות שיתקיים מחר לפנות בוקר מול המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן, הביע הלילה הנשיא טראמפ את אכזבתו מהחלטת הוועדה המארגנת את העימותים לסגור את המיקרופונים של שני המועמדים בעת שהמועמד האחר מדבר. בשיחה עם כתבים ליד הבית הלבן, אמר טראמפ כי ההחלטה "מאוד לא הוגנת".

בנוסף, אמר טראמפ כי המנחה שנבחרה לנהל את העימות, קריסטן וולקר מרשת אן-בי-סי, אינה אובייקטיבית וכי גם הוריה אינם אובייקטיבים. "אבל אלה החיים שלי, זה הבית הלבן מאחורי", סיכם הנשיא האמריקני.

מאוחר יותר אמר הנשיא בעצרת בחירות שקיים בקרוליינה הצפונית כי איראן וסין אינן רוצות שינצח. אולם, לדבריו, הטלפון הראשון שיקבל לאחר ניצחונו יהיה מאיראן שתבקש לחתום על הסכם גרעין חדש. הנשיא לא הגיב על אזהרת ראשי המודיעין.

אובמה: טראמפ לא מסוגל להתייחס לתפקיד ברצינות

בתוך כך, הנשיא לשעבר ברק אובמה השתתף בפעם הראשונה בעצרת בחירות של סגנו לשעבר, ג'ו ביידן. בעצרת שהתקיימה במדינת פנסילבניה אמר אובמה כי הנשיא טראמפ אינו מסוגל להתייחס ברצינות לתפקיד הנשיא. "זו אינה תוכנית ריאליטי, זו המציאות עצמה ועל כולנו לחיות עם ההשלכות", אמר הנשיא לשעבר. 

אובמה קרא לתומכיו של ביידן לא להיות שאננים, למרות הובלתו בסקרים. "איננו יכולים להרשות לעצמנו עוד ארבע שנים כאלה", אמר אובמה.

הפופולריים