ניו זילנד: ניצחון מוחץ בבחירות לרה"מ ג'סינדה ארדרן

ניו זילנד: ניצחון מוחץ בבחירות לרה"מ ארדרן
לאחר ספירת כ-90% מהקולות, מפלגת הלייבור של ארדרן זכתה בכמחצית מהקולות, ונראה שתוכל למשול ללא צורך בקואליציה.
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נאום הניצחון של ג'סינדה ארדרן בבחירות בניו זילנד 17.10.20
צילום: צילום: אי-פי

בחירות כלליות בניו זילנד:  מפלגת הלייבור, בראשותה של ראשת הממשלה המכהנת ג'סינדה ארדרן, זכתה היום (שבת) בכמחצית מהקולות בבחירות הכלליות במדינה - זאת לאחר שנספרו כ-90% מהקולות. ניצחונה של ארדרן התממש על רקע הניהול המוצלח של משבר הקורונה.

בפרלמנט הניו זילנדי ישנם 120 מושבים, ומפלגת הלייבור תזכה ל-64 מהם. ראשת המפלגה הלאומית, ג'ודית קולינס, צלצלה לראשת הממשלה ובירכה אותה על תוצאות הבחירות. בשיחה ציינה קולינס כי מפלגתה תלמד מההפסד וכי "הם עוד יחזרו". 

הבחירות היו אמורות להתקיים לפני כחודש אך נדחו בשל התפרצות מחודשת של הנגיף בעיר אוקלנד, המאוכלסת ביותר במדינה. לאחר שהצליחו הרשויות להשתלט על ההתפרצות נקבע להן מועד חדש, ועל פי דיווחים אחוז גבוה מהרגיל של אזרחי המדינה מימשו את זכותם והצביעו. בניו זילנד, שאוכלוסייתה מונה כחמישה מיליון בני אדם, נרשמו עד כה רק 25 מקרי מוות מהנגיף, ופחות מ-1,900 בני אדם נדבקו בו. 

ב-19 במארס הודיעה ארדרן בנאום לאומה שניו-זילנד סוגרת את שערי המדינה לכניסת הזרים ועל סגר מוחלט לארבעה שבועות. ראשת הממשלה הציגה תוכנית של ארבעה שלבים למאבק בנגיף. בכל שלב הוסבר לציבור מה תהיה תמונת המצב מבחינת התפרצות הנגיף, מה יהיה סגור, ומה זה אומר על הריחוק החברתי.

גם מבחינה כלכלית, המדינה הודיעה לכל המובטלים שנוצרו בעקבות המשבר כי היא תשלם להם 80% מהמשכורת, ודאגה להקפיא בחקיקה את מחירי שכר הדירה, דחייה בתשלום חשבונות, ומנעה אפשרות לסלק תושבים מביתם בגלל אי עמידה בתשלום משכנתאות. ארדרן אפשרה באופן קבוע לכתבים לשאול שאלות ואף ערכה פייסבוק לייב מהבית לשאלות גולשים כשהיא בפיג'מה. 

הפופולריים