עבור חקר החורים השחורים: פרס נובל בפיזיקה הוענק ל-3 מדענים

פרס נובל בפיזיקה הוענק ל-3 מדענים שחוקרים חלל
רוג'ר פנרוז הוכיח שהיווצרות החורים השחורים קשורה לתורת היחסות הכללית. ריינהארד גנזל ואנדראה גז גילו אובייקט בלתי נראה אשר שולט במסלול הכוכבים במרכז הגלקסיה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פרס נובל בפיסיקה
צילום: בלי

פרס נובל בפיזיקה הוענק היום (שלישי) לרוג'ר פנרוז, ריינהארד גנזל ואנדראה גז. פנרוז בן ה-79, שעוסק בפיזיקה תיאורטית, הוכיח כי היווצרות של החורים השחורים קשור בקשר חזק לתורת היחסות של אלברט איינשטיין. גנזל וגז גילו כי עצם בלתי נראה וכבד במיוחד שולט במסלולי הכוכבים במרכז הגלקסיה שלנו. חור שחור מסיבי הוא ההסבר היחיד לכך כרגע.

איינשטיין עצמו לא האמין בקיומם של חורים שחורים, אך בשנת 1965 - עשר שנים לאחר מותו של המדען היהודי, הוכיח פנרוז את קיומם ותיאר אותם בפירוט. ייחודם של החורים השחורים הוא בכך שהם אינם מתנהגים על פי חוקי הטבע הידועים לאדם.  

גנזל וגז מובילים כל אחד קבוצת אסטרונומים, שהתמקדו מתחילת שנות ה-90 באזור שנקרא מזל קשת A במרכז הגלקסיה שלנו. מסלולי הכוכבים הבהירים ביותר הקרובים לאמצע שביל החלב ממופים בדיוק הולך וגובר. המדידות של שתי הקבוצות הללו מצאו עצם כבד מאוד ובלתי נראה שנמשך אל ערבוביית כוכבים וגורם להם להסתובב במהירות מסחררת. כארבעה מיליון מסות שמש ארוזות יחד באזור שאינו גדול ממערכת השמש שלנו.

חור שחור הוא גרם שמיימי בעל שדה כבידה חזק שממנו אפילו האור אינו יכול להימלט. המשמעות היא שחור שחור יכול לבלוע כל חומר - כולל פוטונים של אור. כל מסה הנדחסת לכדור בעל רדיוס קטן או שווה לרדיוס שוורצשילד מהווה למעשה חור שחור. חורים כאלה יכולים להיווצר מקריסה של כוכבים. שטח הפנים של חור שחור נקרא "אופק אירועים". זהו משטח דמיוני המקיף את המסה של החור. על פי תורת היחסות הכללית, אופק האירועים הוא אזור שבו המרחב־זמן נמתח לאינסוף, כלומר ביחס לצופה מן החוץ תנועה באזור הזה היא איטית עד אינסוף, ולכן לא ניתן לעבור אותו לעולם - גם פנימה וגם החוצה.

אתמול הוענק פרס נובל לרפואה. הזוכים הם הרופאים הארווי אלטר, מייקל הוטון וצ'רלס רייס על גילוי ווירוס ההפטיטיס C - הצהבת. בהודעה נכתב: "לראשונה ניתן לרפא את המחלה". הארווי אלטר מהמכונים הלאומיים לבריאות במרילנד, צ'ארלס רייס מאוניברסיטת רוקפלר בניו יורק ומייקל יוטון, וירולוג בריטי מאוניברסיטת אלברטה שבקנדה, יחלקו ביניהם את הפרס בשווי 10 מיליון קרונה שוודית (870 אלף ליש"ט) שניתן להם מטעם מכון קרולינסקה בשטוקהולם.

הפופולריים