בכיר סודאני: הסרת המדינה מרשימת תומכות הטרור קשורה בכינון היחסים עם ישראל

בכיר סודאני: זקוקים לישראל, נפיק תועלת מיחסים
סגן ראש המועצה הריבונית של סודאן, מוחמד חמדאן דקלו, אמר בריאיון כי המדינה צריכה לפעול לפי האינטרסים שלה, וש"ישראל היא מדינה מפותחת שמדינות רבות משתפות איתה פעולה". לדבריו, למרות הזדהות מדינתו עם הפלסטינים, על סודאן לפעול לפי היגיון ולא לפי רגש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סודאן סודן ממשלת סודן דקאלו דאקאלו דגלו דאגאלו
צילום: צילום: אי-פי

בכיר בממשלת סודאן, מוחמד חמדאן דקלו, אמר בריאיון הערב כי סודאן זקוקה לישראל ותפיק תועלת מכינון יחסים איתה. לדבריו, יציאתה של סודאן מרשימת המדינות שהוגדרו על ידי ההממשל האמריקני כתומכות בטרור קשורה לישראל והסודאנים מילאו את כל התנאים שנדרשו מהם כדי להסיר את שמם מהרשימה.

"על הסודאנים לראות היכן נמצא האינטרס של סודאן – וללכת עם זה", אמרו דקלו בריאיון. הוא הביע אכזבה מכך שעד כה שמה של סודאן לא הוצא מהרשימה ואמר כי זה הדבר המרכזי שיעזור לסודאנים לצאת ממצבם הנוכחי. עוד אמר דקלו: "ישראל מדינה מפותחת שכל העולם עובד איתה".

דקלו חזר על דברים שאמר לפני שבוע כי אנשי הדת במדינה לא רואים מניעה במהלך, שאותו הקפיד להגדיר כינון יחסים ולאו דווקא נורמליזציה. לגבי הטענה כי לממשלת המעבר בסודאן אין סמכות לעסוק בנושא, אמר כי אפשר לעשות משאלי עם ולהבין מה רוצה העם: "אין לנו בעיה, נעשה סקר דעת קהל. יש פתרונות". הוא ציין כי ארצו עודנה מחויבת לזכויות של הפלסטינים ולהקמתה של מדינה פלסטינית. אך אמר כי יש לפעול מתוך אינטרסים ולאו דווקא מתוך רגש. 

דקלו משמש סגן ראש המועצה הריבונית של סודאן, גוף המעבר השלטוני שהוקם אחרי הדחת הנשיא עומאר אל-בשיר. לדברי דקלו, " אל-בשיר היה מנרמל את היחסים עם ישראל אם לא היה מודח". לדבריו, אל-בשיר אמר לו כי בעבר כי היה מעוניין בנרמול היחסים עם ישראל - "אבל הודח".

הפופולריים