ארה"ב: הסנקציות על איראן שוב בתוקף, מצפה מכל חברות האו"ם לציית להן

ארה"ב: הסנקציות על איראן שוב בתוקף
בהצהרה לתקשורת הודיע שר החוץ האמריקני כי הגבלות שהושהו אחרי חתימת הסכם הגרעין חזרו לתוקף וכי מדינות שיפרו אותן "יישאו בהשלכות" • נשיא איראן רוחאני: "טהראן תענה בתגובה מוחצת לבריונות האמריקנית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שיגור טיל איראני 5.11.2018
צילום: צילום: א.פי

הסנקציות שוב בתוקף: שר החוץ האמריקני מייק פומפאו הצהיר לפנות בוקר (ראשון) כי החל מהלילה חזרו לתוקף המגבלות שהוטלו על איראן במטרה למנוע ממנה לפתח נשק גרעיני. "אנחנו מקדמים בברכה את חזרתם של כלל סנקציות האו"ם על איראן שבוטלו", כתב. רוסיה גינתה את ההודעה, ומשרד החוץ הרוסי מסר כי "הצהרת וושינגטון נעדרת כל סמכות חוקית".

איראן הגיבה כי היא "דוחקת בעולם להתאחד נגד הפעילות הפזיזה של ארצות הברית. נשיא איראן חסן רוחאני גינה את ההחלטה ותקף: "המהלך יוביל את ארצות הברית לתבוסה מוחלטת. טהראן תענה בתגובה מוחצת לבריונות האמריקנית". 

שר החוץ האיראני, ג'אווד זריף, הגיב להחלטה האמריקנית ואמר כי "העולם אומר לא להחזרת הסנקציות של מועצת הביטחון של האו"ם". זריף הוסיף וכינה את שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, "מר שיקרנו, רימינו, גנבנו" ואמר כי הוא מעניש את העולם שמסרב לחיות בייקום המקביל שלו. זריף צירף את הקטע הזכור מריאיון שנערך בעבר עם פופמאו ובו הודה שבתור ראש סוכנות הביון CIA הם "גנבו, רימו ושיקרו".

שר החוץ, גבי אשכנזי, צייץ בחשבון הטוייטר שלו בצאת החג: "אני מודה לארצטת הברית על מדיניותה הנחושה במועצת הביטחון, בהובלת הנשיא טראמפ ומזכיר המדינה, פומפאו, למניעת הסרת אמברגו הנשק מעל איראן". אשכנזי קרא לכל מדינות העולם להתייצב לצד ארצות הברית, להימנע ממכירת אמל"ח לאיראן ולאכוף את הסנקציות במלואן. "אני קורא לידידותינו מדינות ה-E3, צרפת, בריטניה וגרמניה לשוב בהן מהתנגדותן למהלך ולפעול ליישום קפדני של משטר הסנקציות במסגרת הלאומית כמו גם באיחוד האירופי ובמנגנוני האו״ם".

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר בתגובה שהוא אינו יכול לפעול בנוגע להצהרה של ארצות הברית שכל העיצומים יוחזרו, כיוון ש"זה מסתמן כלא ודאי". צרפת, גרמניה ובריטניה הצהירו בהודעה משותפת כי "ארצות הברית אינה חברה בהסכם הגרעין עם איראן (JCPOA). פעלנו ללא לאות לשימור הסכם הגרעין ונישאר מחויבות לעשות זאת".

פומפאו קרא למדינות החברות באו"ם לכבד את הסנקציות ואף הבטיח "השלכות" כלפי אלו שיפרו אותן, אולם ספק רב אם יכובדו הסנקציות שמרבית החברות באו"ם מתנגדות להן. "המקל" בו צפויה ארצות הברית להשתמש כלפי מפירות הסנקציות הוא מניעת פעילות בשווקים האמריקנים.

"אם חברה באו"ם לא תעמוד במחויבותה לממש את הסנקציות, ארצות הברית מוכנה לעשות שימוש ברשויות על מנת לאכוף את ההשלכות כלפי הפרות אלו. נבטיח שאיראן לא תהנה מהיתרונות של פעילות שנאסרה עליה על ידי האו"ם", דברי פומפאו.

פומפאו כתב בחשבון הטוויטר שלו שבקרוב ארצות הברית תציג שורה של צעדים שמטרתם אכיפה של הסנקציות במטרה לעצור את "הפצת הכאוס, האלימות ושפיכות הדמים".

הפופולריים