טראמפ: אמנה אישה לבית המשפט העליון, ובמהרה

טראמפ: אמנה אישה לבית המשפט העליון, ובמהרה
אחרי מותה של השופטת הליברלית רות ביידר-גינסבורג, אמר נשיא ארצות הברית כי לא יבזבז זמן ויביא למינוי מחליפה. בכך צפוי להתחזק הרוב השמרני בבית המשפט העליון. מנגד, סנטורית רפובליקנית קראה: לא למינוי מחליפה לפני הבחירות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טראמפ בהצהרה לעיתונות אחרי מותה של ביידר-גינסבורג, ספט 2020
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התחייב לפנות בוקר (ראשון) למנות מחליפה לשופטת בית המשפט העליון רות ביידר-גינסבורג שנפטרה אמש, "בקרוב מאוד". בשיחה עם כתבים בוושינגטון אמר טראמפ כי "תהיה לנו מועמדת בקרוב מאוד, ככל הנראה אישה".

פטירתה של השופטת הליברלית ביידר-גינסבורג בגיל 87 מהווה הזדמנות לממשל טראמפ לחזק את הרוב השמרני בבית המשפט שעומד עתה על שישה שופטים שמרנים מול שלושה ליברלים. "אנחנו רוצים לכבד את התהליך ולהניע אותו. אני סבור שהוא ינוע מהר מאוד למעשה.

אולם בקרב המחנה הליברלי קיימת התנגדות למינוי שופט עליון על ידי ממשל טראמפ, במועד כה קרוב לבחירות שיכולות להחליפו. להתנגדות זו הצטרפה גם סנאטורית רפובליקנית, סוזן קולינס ממיין, שאמרה אמש כי גם אם הנשיא יביא מועמד למינוי לפני הבחירות, ראוי שהסנאט ידון במינוי אחרי הבחירות.

"מתוך הוגנות כלפי הציבור האמריקני, שיכריע אם הנשיא יבחר מחדש או שמה יוחלף, ההחלטה על מינוי לכל החיים לבית המשפט העליון צריכה להיעשות בידי זה שייבחר בבחירות ב-3 בנובמבר", אמרה קולינס בהצהרה לעיתונות.

ביידר-גינסבורג, משפטנית יהודיה, מונתה למשרה לפני 27 שנים בידי הנשיא ביל קלינטון והייתה הנציגה הליברלית הבולטת בבית המשפט העליון של ארצות הברית. גינסבורג הייתה האישה השנייה שמונתה לתפקיד בתולדות בית המשפט העליון של של ארצות הברית. היא הובילה שורה של פסקי דין שעסקו בסוגיות חברתיות בהן הפלות, נישואים חד-מיניים, הגירה, שירותי בריאות ואפליה מתקנת.

טראמפ, שהתבשר על מותה של ביידר-גינסבורג מפי עיתונאים בדרכו מעצרת בחירות שערך במינסוטה, ספד לה: "בין אם הסכמת איתה או לא, היא הייתה אישה מדהימה שחיה חיים מדהימים".

הפופולריים