שופטת העליון האמריקנית רות ביידר-גינסבורג הלכה לעולמה

שופטת העליון רות ביידר-גינסבורג מתה בגיל 87
ביידר-גינסבורג מונתה לתפקיד על ידי ביל קלינטון באוגוסט 1993 והייתה לאישה היהודיה הראשונה ששימשה בו. היא הובילה שורת פסקי דין שעסקו בתיקון אפליית נשים בחוק האמריקני. טראמפ: "בין אם הסכמת איתה או לא, היא הייתה אישה מדהימה". ביידן: ההצבעה בסנאט על מחליפה בבית המשפט העליון צריכה להתקיים רק לאחר הבחירות לנשיאות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רות ביידר-גינסבורג, ארכיון
צילום: צילום: אי-פי

שופטת בית המשפט העליון האמריקני רות ביידר-גינסבורג הלכה הלילה (שבת) לעולמה בגיל 87, כך נמסר בהודעת בית המשפט. ביידר-גינסבורג, משפטנית יהודיה, מונתה למשרה לפני 27 שנים בידי הנשיא ביל קלינטון והייתה הנציגה הליברלית הבולטת בבית המשפט העליון של ארצות הברית.

גינסבורג הייתה האישה השנייה שמונתה לתפקיד בתולדות בית המשפט העליון של של ארצות הברית. היא הובילה שורה של פסקי דין שעסקו בסוגיות חברתיות בהן הפלות, נישואים חד-מיניים, הגירה, שירותי בריאות ואפליה מתקנת.

ברבות השנים הפכה ביידר-גינסבורג לדמות אהודה בשמאל האמריקני ובשנת 2009 הפכה למבוגרת ביותר בהרכב שופטי בית המשפט העליון האמריקני. בשנים האחרונות נוצרה סביבה "הילה" של כוכבת כשכונתה בפי רבים "אר-בי-ג'י הידועה לשמצה" (פרפרזה על הראפר המנוח נוטוריוס בי-איי-ג'י). היא הוזמנה לשאת דברים בפני קהל ליברלי בהם דיברה על השקפותיה המשפטיות ועל חילוקי הדעות עם חבריה לבית המשפט.

RBG - היא נלחמה כל חייה למען זכויות נשים ומיעוטים, ולא חששה מהכרעות שנויות במחלוקת | צפו בסרט המלא על חייה של רות ביידר גינסבורג

ביולי 2018 הוענק לביידר-גינסבורג פרס בראשית על מפעל חיים. בנאום שנשאה בטקס שהתקיים במרכז רבין בתל אביב אמרה "אני שופטת, שגדלה וחונכה להתגאות בהיותה יהודייה". בטקס נכחו נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות ונשיאי בית המשפט העליון לשעבר השופטים אהרון ברק ודורית בייניש.

בעשרים שנים האחרונות התמודדה ביידר-גינסבורג עם מחלת הסרטן חמש פעמים. בהודעה שנמסרה מטעמה בחודש יולי האחרון נמסר כי התגלו בגופה גרורות בכבד. היא צפויה להיטמן בבית הקברות הלאומי ארלינגטון בטקס פרטי.

ביידן: הצבעה מחליפה לביידר-גינסבורג צריכה להתקיים אחרי הבחירות

"האומה שלנו איבדה משפטנית בעלת שיעור-קומה היסטורי" ספד לה נשיא בית המשפט העליון האמריקני ג'ון רוברטס. "בית המשפט העליון איבד עמיתה יקרה. אנו אבלים, אך בטוחים שהדורות הבאים יזכרו את ביידר-גינסבורג כפי שאנחנו הכרנו אותה - לוחמת צדק נחושה ובלתי נלאית", הוסיף רוברטס.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שהתבשר על מותה של ביידר-גינסבורג מפי עיתונאים בדרכו מעצרת בחירות שערך במינסוטה, ספד לה: "בין אם הסכמת איתה או לא, היא הייתה אישה מדהימה שחיה חיים מדהימים". מותה של ביידר-גינסבורג יאפשר לטראמפ למנות במקומה שופט שמרן.

בתוך כך, המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית ג'ו ביידן אמר הלילה כי ההצבעה בסנאט על מחליפה של ביידר-גינסבורג בבית המשפט העליון צריכה להתקיים רק לאחר הבחירות לנשיאות. "על המצביעים לבחור את הנשיא, ועל הנשיא לתת לסנאט להכריע", אמר ביידן לעיתונאים בנמל התעופה של מחוז ניו-קאסל במדינת דלאוור, עם שובו מעצרת בחירות שקיים במינסוטה.

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד גם ספד לשופטת האמריקנית. לפיד צייץ בטוויטר: "מחויבותה של ביידר-גינסבורג לשוויון וגאוותה בזהותה היהודית, היוו השראה ליהודים בכל העולם".

הפופולריים