דוח סבא"א: איראן מעשירה אורניום פי 10 משנקבע בהסכם הגרעין

איראן מעשירה אורניום פי 10 מהחלטת הסכם הגרעין
על פי הדוח, איראן נערכת להתקין צנטריפוגות מתקדמות במבנה תת-קרקעי באתר הגרעין בנתנז, דבר המהווה הפרה נוספת של הסכם הגרעין. עוד פורסם כי פקחי הסוכנות קיבלו גישה לאתר אחד מבין שני אתרי גרעין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כור גרעיני איראן, אראק, הסכם הגרעין, 23.12.19
צילום: צילום: אי-פי

דוח שפרסמה היום (שישי) הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מגלה כי איראן הפרה סעיפים מרכזיים בהסכם הגרעין, בהם שיעור העשרת האורניום וכמות האורניום המועשר אותו היא מורשית להחזיק. בדוח נכתב כי כמות האורניום המועשר שבידי איראן גדולה פי עשרה מהכמות שנקבעה בהסכם. עוד פורסם בדוח כי פקחי הסוכנות קיבלו גישה לאתר אחד בלבד מבין שני אתרי גרעין שאליהם ביקשו להיכנס.

על פי הדוח, איראן ממשיכה להעשיר אורניום בכמה צנטריפוגות מתקדמות, מה שנחשב להפרה של הסכם הגרעין. כיום מחזיקה איראן ביותר מ-2,100 ק"ג של אורניום מועשר, לעומת 202.8 ק"ג שהותר לה בהסכם. בנוסף, האיראנים ממשיכים להעשיר אורניום לרמה של 4.5%, מעבר לסף שנקבע להם בהסכם הגרעין, שעומד על 3.67%. עוד נכתב בדוח כי איראן נערכת להתקין צנטריפוגות מתקדמות במבנה תת-קרקעי באתר הגרעין בנתנז, מה שמהווה הפרה נוספת של הסכם הגרעין.

בדוח שפרסמה הסוכנות לפני שלושה חודשים נקבע כי ב-20 במאי עמד לרשות איראן מלאי אורניום מועשר במשקל השווה ל-1.73 טון - עלייה של 1.1 טון מה-19 בפברואר. לפי הסכם הגרעין, מותר לאיראן להחזיק במלאי אורניום מועשר במשקל של עד 202.8 ק"ג. בסוכנות הביעו "דאגה רצינית" מארבעת החודשים בהם איראן לא אפשרה גישה לשני אתרי גרעין בהם עסק הדוח.

הפופולריים