ממשלת גרמניה: אלכסיי נבלני הורעל בגז העצבים "נוביצ'וק"

ממשלת גרמניה: אלכסיי נבלניי הורעל בגז עצבים
בברלין הצהירו כי יש בידיהם הוכחות לכך שרעלים נמצאו בגופו של מנהיג האופוזיציה הרוסי. משרד החוץ הרוסי: הרושם שברלין מסרבת לשתף אותנו במידע - מוכנים לשתף פעולה בחקירה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אלכסיי נבאלני שותה מכוס
צילום: מהרשת

"מנהיג האופוזיציה ברוסיה אלכסיי נבלני הורעל בגז עצבים מסוג נוביצ'וק", כך הכריז היום (רביעי) דובר מטעם ממשלת גרמניה. הדובר סיפר כי הבדיקות שנערכו בבית החולים מראות מעל לכל ספק כי גז עצבים המכונה"נוביצ'וק" הוא הגורם להרעלתו של איש האופוזיציה. כזכור, באמצעות "נוביצ'וק" הורעל הסוכן הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל סמוך לביתו בבריטניה. עוד נמסר מטעם הממשלה בברלין כי תזמן לשיחה את השגריר הרוסי ותדרוש הסברים מהממשלה הרוסית.

בהודעה הגרמנית צויין עוד כי הממצאים של הבדיקות הרפואיות יועברו לעיון בנות בריתה של גרמניה באיחוד האירופי ובברית נאט"ו. בעבר ציינו גורמים בקרמלין כי במערב משתמשים בפרשת נבאלני על מנת להעלות את המתיחות בין נאט"ו לבין רוסיה. שר החוץ הגרמני הייקו מאס אמר שהראיות החד משמעיות הוצגו לשגריר רוסיה בברלין וכי הוא מצפה שרוסיה תחקור את הנושא בצורה שקופה ותודיע מה הן הנסיבות שגרמו להרעלה.

משרד החוץ הרוסי אמר בתגובה כי ברלין התעלמה לחלוטין מאמצעים קיימים לשיתוף פעולה בנוגע לנבלני. ברוסיה קוראים לגרמניה לשתף פעולה ולהחליף מידע בנושא. לטענתם אין באפשרותם כרגע להגיב כראוי להצהרה הגרמנית בנוגע לנבלני.

על פי ההערכות, מנהיג האופוזיציה הורעל באמצעות תה אותו שתה בשדה התעופה לפני טיסת פנים בעיר טומסק לפני כשבועיים. לאחר שקיבל טיפול ראשוני בבית חולים בסיביר הוא הועבר לבקשת בני משפחתו לטיפול בגרמניה. במפלגתו של נבאלני משוכנעים כי הממשל הרוסי עומד מאחורי ניסיון לחסל אותו. על פי הידוע האופוזיציונר הרוסי, שפרסם שורה של תחקירים לא מחמיאים על הנשיא פוטין, עדיין מאושפז כשהוא מחוסר הכרה בגרמניה. מבית החולים הגרמני נמסר היום: "תקופת האשפוז תהיה כנראה ארוכה ואין לשלול השלכות ארוכות טווח כתוצאה מההרעלה הקשה". 

הפופולריים