אחרי 5 שנים: היום ייפתח משפטם של 14 הנאשמים בפיגועי "שארלי הבדו" ו"היפר כשר"

היום ייפתח משפט מבצעי הפיגועים בצרפת ב-2015
במתקפות שבוצעו בידי שלושה איסלמיסטים נהרגו 17 בני אדם, מהם 12 במשרדי מערכת העיתון הסאטירי • לקראת פתיחת המשפט העיתון הבוקר מחדש את הקריקטורות המציגות באופן נלעג את הנביא מוחמד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ריצ'רד מלכה, עורך דין של השבועון הסאטירי, בפתיחת משפטם של 14 הנאשמים בפיגועי "שארלי הבדו" ו"היפר כשר", 02.09.20
צילום: צילום: רויטרס

משפטם של 14 הנאשמים במעורבות בפיגועי "שארלי הבדו" ו"היפר כשר", ייפתח היום (רביעי) בפאריס שבצרפת. האירועים התרחשו בינואר 2015 וגבו את חייהם של 17 בני אדם. כל הנאשמים יישפטו בסעיפים של מימון טרור, חברות בארגון טרור ואספקת נשק למבצעי הפיגועים - אמדי קוליבלי, שביצע את הפיגוע במרכול הכשר, והאחים שריף וסעיד קואשי שביצעו את הפיגוע במערכת העיתון הסאטירי "שארלי הבדו".

לקראת פתיחת המשפט, העיתון פרסם הבוקר מחדש את קריקטורות מהעבר המציגות באופן נלעג את הנביא מוחמד, כאשר עורך העיתון צוטט כאומר שאנשיו לעולם לא יוותרו על עקרונותיהם. כשנשאל על כך אמש נשיא צרפת, עמנואל מקרון, הוא השיב שאין זה מתפקידו להגיב על החלטת העיתון, שכן יש בצרפת את חופש הביטוי, אולם קרא לאזרחי צרפת לכבד אחד את השני ולהימנע משיח של שנאה.

המתקפה במשרדי "שארלי הבדו" התרחשה ב-7 בינואר, אחרי שהשבועון פרסם בעמוד הראשי קריקטורה של הנביא מוחמד. שני חמושים נכנסו למשרדים ורצחו 12 בני אדם. למחרת ביצע מחבל אסלאמיסטי נוסף פיגוע ירי ורצח שוטרת, וב-9 בינואר ביצע אותו מחבל את הפיגוע "בהיפר כשר", שהסתיים ברצח ארבעה בני ערובה. באותו יום שלושת המחבלים חוסלו על ידי כוחות הביטחון הצרפתיים.

הפופולריים