החזאי שקולע בול בבחירות לנשיאות ארצות הברית

החזאי שקולע בול בבחירות לנשיאות ארצות הברית
לפרופ' אלן ריכטמן יש שיטה מיוחדת, שעובדת כבר 40 שנה. אז מה התחזית שלו לגבי טראמפ?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מאיה רכלין
צילום:

אמריקה עוד מתלבטת, אבל אלן ליכטמן כבר יודע מי ייכנס לבית הלבן. במשך 40 שנה הוא חוזה את המנצח הבא בבחירות לנשיאות ארצות הברית. אפילו, את האחרון. הוא חוזה את העתיד באמצעות 13 מפתחות. משוואה, שלא מתייחסת בשום צורה לסקרים, או אפילו לאידיאולוגיה ולמצע של המועמדים. "המפתחות מבוססים על התובנה שבחירות נשיאותיות בארצות הברית הן בחירות על היתרונות והחסרונות של מפלגה שמחזיקה בבית הלבן", הוא מסביר.

איך ליכטמן גיבש את המודל הזה? הכול התחיל, בשיתוף פעולה עם חוקר רעידות אדמה רוסי. "זה היה הרעיון שלו שנשתף פעולה, ואני אמרתי אין סיכוי", סיפר ליכטמן. "הוא אמר שהוא התאהב בפוליטיקה, ותמיד רצה להשתמש בשיטות לתחזית של רעידות אדמה כדי לחזות תוצאות של בחירות. אבל הוא חי באיחוד הסובייטי. אין שם בחירות. פתרנו את הבעיה שלנו, כשהסתכלנו על בעיות פוליטיות במונחים של גיאופיזיקה.  יציבות – המפלגה בשלטון מחזיקה בבית הלבן, או רעידת אדמה - המפלגה שמחזיקה בבית הלבן מאבדת אותו".

לפי ליכטמן יש 13 מפתחות – שאלות של כן ולא, שמופנות לנשיא המכהן או למפלגה שבשלטון. למשל: אם הכלכלה השתפרה, אם הכהונה הייתה מלאה סקנדלים ואם יש הישגים במדיניות החוץ. לדבריו, מועמד צריך לקבל שישה מפתחות כדי שתתקבל רעידת אדמה, כלומר, להיות בחוץ.
את התחזית שלו לבחירות הקרובות אלן ליכטמן כבר פרסם. והוא חוזה שטראמפ יפסיד בבחירות בשבעה מפתחות, אחד יותר ממה שצריך. אף פעם בהיסטוריה של הבית הלבן לא היה שינוי פתאומי כל כך של הכוח.  
ולמה טראמפ מפסיד? לפי המודל הזה לפחות, יש לו כמה מפתחות בכיס: אין מועמד שנתן לו פייט אמיתי במפלגה הרפובליקנית. היריב שלו, ג'ו ביידן הוא לא בדיוק מלך הכריזמה, וכן, טראמפ הוביל לשינויים חשובים במדיניות בתקופה שלו בתור הנשיא.

מצד שני, איפה הוא כן נפל? בבחירות אמצע הקדנציה, כשהוא איבד את בית הנבחרים, הוא לא בדיוק הביא הישגים מדיניים או צבאיים חשובים, הכהונה שלו הייתה מלאה סקנדלים. אבל מכת המחץ הייתה הקורונה, שלקחה ממנו עוד מפתחות: הפגיעה בכלכלה האמריקנית עלתה לטראמפ בשני מפתחות – כלכלה לטווח ארוך וקצר. וגם המחאות שהבעירו את רחובות ארצות הברית, לקחו ממנו את מפתח המצב החברתי. נצטרך לחכות לנובמבר כדי לראות אם המודל יתממש וטראמפ יצא מהבית הלבן. זה לא מדע מדויק, אבל כשמדברים פוליטיקה, כבר 40 שנה זה הכי קרוב למדע שיש. 

הפופולריים