ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית יבקר באיראן מחרתיים

ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית יבקר באיראן השבוע
זהו ביקורו הראשון של רפאל גרוסי מאז שנכנס לתפקידו בסוף השנה שעברה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עובד חולף ליד מתקן גרעין איראני
צילום: אי-פי

מנהל הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית, רפאל גרוסי, יבוא לטהראן מחרתיים לביקור ראשון במדינה מאז שמונה לתפקידו בסוף השנה שעברה. בהודעה שפרסם היום (שבת) מטה הסוכנות בוינה צויין כי גרוסי ינסה לשכנע את המשטר האיראני להתיר לפקחי הסוכנות לבקר באתרים ששימשו על פי החשד לאיחסון חומר רדיו אקטיבי וציוד שאיראן לא דיווחה עליהם.

מדובר באתרים ששימשו את תכנית הגרעין האיראנית בראשית שנות האלפיים, בטרם נחתם הסכם הגרעין עם המעצמות ב-2015. איראן טוענת כי אין בסיס משפטי לדרישת הפקחים לבקר באתרים אלה.

ארצות הברית הגישה שלשום בקשה רשמית לאו"ם להשיב את הסנקציות על איראן, בטענה שאיראן הפרה את הסכם הגרעין. ישראל בירכה את ההחלטה האמריקנית ואמרה כי מדובר בצעד הכרחי "נוכח הכישלון של מועצת הביטחון להאריך את אמברגו האמל״ח על איראן בשבוע שעבר". צרפת, בריטניה וגרמניה מתנגדות להטלת הסנקציות על איראן, כך הודיעו בהצהרה משותפת.

שר החוץ גבי אשכנזי אמר בתגובה: "ארצות הברית והנשיא טראמפ נטלו על עצמם את המנהיגות והאחריות להחזיר את הביטחון והיציבות אל מול האיום הגדול ביותר הנשקף להם – איראן ושאיפותיה הגרעיניות והאזוריות. על כך נתונה להם תודתה והערכתה של ישראל ואנו בטוחים גם של שותפותיה ובעלות בריתה האחרות במזרח התיכון".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הקליט הודעה בשפה האנגלית, בה הוא בירך את הממשל האמריקני על הצעדים ואמר: "על מדינות אחראיות לתמוך בארה"ב בחתירה לפתרון אמיתי שימנע מאיראן נשק גרעיני. ישראל ניצבת בגאווה ובנחישות לצד ארצות הברית, כפי שעושות ממשלות ברחבי המזרח התיכון שהתנגדו להסכם הגרעין בשקט וכעת הן תומכות פומבית בהחזרת הסנקציות".

הפופולריים