לאחר שנעצר בידי מורדים: נשיא מאלי הודיע על התפטרותו

לאחר שנעצר: נשיא מאלי הודיע על התפטרותו
הנשיא של המדינה האפריקנית פיזר את הפרלמנט והתפטר, מוקדם יותר הוא נעצר יחד עם רה"מ. מועצת הביטחון צפויה לקיים ישיבת חירום בנושא היום. מדינות המערב אפריקה סגרו את גבולותיהן עם מאלי ואיימו בסנקציות כלכליות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כאן תרבות תמונת טסט לטלוויזיות
צילום: סטודיו

שעות לאחר שנעצר בידי מורדים - נשיא מאלי שבמערב אפריקה, איברהים בובאקר קייטה, התפטר הלילה (רביעי) מתפקידו ופיזר את האסיפה הלאומית. על ההתפטרות הודיע הנשיא בטלוויזיה הממלכתית, לאחר יותר מחודשיים שבהם קראו לו מפגינים להתפטר. קייטה אמר שכדי למנוע שפיכות דמים אין בידו ברירה אלה להתפטר. הוא ציין כי תוקף ההתפטרות - מיידי.

אתמול אחר הצוהריים עצרו חיילים את הנשיא ואת ראש הממשלה, סומיילו בובייה מאיגה, והסיעו אותם לבסיס צבאי בעיירה קאטי, ליד הבירה במאקו. לא ברור, לפי שעה, אם קייטה עדיין עצור בבסיס. החיילים כיתרו את מעונו של הנשיא בעיר הבירה במאקו וירו באוויר, לאחר מכן עצרו את השניים, יחד עם אנשים נוספים. 

 אזרחים חוגגים את התפטרות הנשיא במאלי (צילום: אי-פי).

ארגון הקהילה הכלכלית של מדינות מערב אפריקה, שמונה 15 מדינות, גינה את נסיון ההפיכה במאלי והתחייב להגיב לאירוע, בין השאר באמצעות סנקציות כלכלית. המדינות החברות בארגון אף הצהירו כי סגרו את גבולותיהן עם מאלי. 

יושב ראש האיחוד האפריקני, מוסא פאקי מחאמט, גינה את המעצר של מנהיגי מאלי, וקרא לשחררם מיד. הוא דחה כל ניסיון להחלפה לא חוקתית של הממשלה. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש קרא לשחרורם המיידים של העצורים, שנמצאים בידי המורדים. גוטרש דרש שיבה מיידית לחוק וסדר שישררו במדינה.

בד בבד, מועצת הביטחון של האו"ם עתידה להתכנס לישיבת חירום היום, כדי לדון על הנעשה במדינה האפריקנית. הפגישה תיערך לבקשת צרפת וניז'ר, ולטענת מקור דיפלומטי – תתקיים מאחורי דלתיים סגורות. 

הפופולריים