"חטפתי מכות מימין ומשמאל": הישראלי שנעצר בבלארוס משחזר

הישראלי שנעצר בבלארוס: "חטפתי מימין ומשמאל"
אלכסנדר פרומן סיפר בריאיון לכאן חדשות על רגעי המעצר, העינויים והשחרור: "עינו אותנו במשך 16 שעות ברצף. אם מישהו היה זז - הוא היה חוטף"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה אלימה בבלארוס
צילום: בלי

אלכסנדר פרומן, תושב מודיעין ואב לילד בן 8, הגיע לבלארוס ביום שישי שעבר במטרה לפקוד את קבריהם של הוריו ולהראות לבנו היכן אביו נולד וגדל. יום אחרי שנחת פרצו במדינה הפגנות המוניות במחאה על תוצאות הבחירות. ביום שני האחרון, כשהיה בדרכו לדירה ששכר במרכז מינסק יחד עם אשתו, נעצר פרומן ועבר מסכת התעללות קשה. בשיחה שערך עם כאן חדשות ושפורסמה הערב (שבת) ב"חדשות השבת", שיחזר פרומן את האירועים. 

"ברגע שעצרו אותי ישר צעקתי שאני לא מתנגד ושאני ישראלי", סיפר פרומן שהובל לתחנת משטרה מקומית, שם ספג אלימות רבה. "אתה מקבל מכות מימין ומשמאל עם מקלות, היו עינויים במשך 16 שעות ברצף. אם מישהו היה זז הוא היה חוטף", שיחזר פרומן.  

עדותו של פרומן היא רק אחת מבין עשרות עדויות של עצורים, ששוחררו לאחר ימים קשים במעצר וסיפרו על האלימות הקשה והעינויים. על אף החוויה הקשה שעבר, הוא מתכוון להמשיך בטיול שלו, אך הוא יודע שעליו להיזהר: "אחרי שפגשתי כל כך הרבה אנשים שנלחמים על החופש שלהם, אני רוצה להיות איתם בכיכר, אבל יש לי גם משפחה שדואגת, ולכן לא אעשה זאת". 

העימותים בבלארוס החלו בליל שני, לאחר שתוצאות המדגמים בבחירות במדינה הראו כי הנשיא המכהן כבר 26 שנים, אלכסנדר לוקשנקו, קיבל כ-80% מהקולות. מועמדת האופוזיציה סבטלנה טסיחאנוסקאיה קיבלה כ-7% מהקולות בלבד. הדבר הוביל אלפים לצאת לרחובות ועימותים נרשמו בין מפגינים לכוחות הביטחון במדינה בכמה מוקדים. מנהיגת האופוזיציה נמלטה מהמדינה ומצאה מקלט בליטא. 

מוקדם יותר, הגיעו אלפים הגיעו לכיכר פושקינסקיה, לחלוק כבוד אחרון למפגין אלכסנדר טראיקובסקי, שנהרג בעת עימותים במדינה. המשטרה המקומית טוענת שמטען התפוצץ בידיו, בעוד מפגינים מתעקשים כי נורה על ידי שוטרים. ברשתות החברתיות התפרסמו היום סרטונים מרגעי הירי לכאורה של טראיקובסקי, בהם ניתן לראות אותו מתמוטט על הכביש לאחר שנורה. 

 אלפים בכיכר פושקינסקיה היום (צילום: אי-פי). הפופולריים