מועצת הביטחון דחתה את הארכת אמברגו הנשק על איראן

מועצות הביטחון דחתה את הארכת האמברגו על איראן
אמברגו הנשק צפוי לפוג בעוד כחודשיים, ב-18 באוקטובר. רק שתי חברות במועצת הביטחון תמכו בהארכת האמברגו – ארצות הברית, שיזמה את ההצעה, והרפובליקה הדומיניקנית • נתניהו: "החלטה שערורייתית - התוקפנות של איראן מאיימת על העולם כולו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מועצת הביטחון של האו"ם
צילום: צילום: AP

הצעת ארצות הברית להארכות אמברגו הנשק על איראן, שהועלתה בפני מועצת הביטחון הלילה (שבת) בניו יורק, לא עברה אחרי שרוסיה וסין התנגדו לה. 11 מחברות המועצה נמנעו בהצבעה, ביניהן צרפת, גרמניה ובריטניה, בעוד ארצות הברית והרפובליקה הדומיניקנית היו התומכות היחידות. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר: "החלטת מועצת הביטחון שערורייתית - התוקפנות של איראן מאיימת על העולם כולו". 

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן הגיב לתוצאות ההצבעה וכינה אותן "מבישות". בציוץ בטוויטר כתב ארדן כי "במקום להרשות למשטר הטרוריסטי בטהראן לרכוש נשק קטלני, המועצה אמורה הייתה להטיל סנקציות משתקות על איראן. המועצה נכשלה בתפקידה להגן על השלום והביטחון והחלטתה תוביל לערעור היציבות במזרח התיכון ובעולם כולו".

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר בתגובה לכישלון ההצעה כי "סירובה של מועצה הביטחון לפעול באופן החלטי על מנת להגן על השלום הבינלאומי והביטון הוא בלתי נסלח". נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הציע לקיים מפגש פסגה בין מנהיגי העולם בכדי להימנע מעימות בנושא איומה של ארצות לשוב ולהטיל סנקציות על איראן.

נפילת ההצעה במועצת הביטחון תאפשר לארצות הברית לממש את איומה להטיל סנקציות על איראן, כפי שהוצעו בהסכם הגרעין ממנו פרשה ארצות הברית ב-2018. שגרירת ארצות הברית באו"ם, קלי קראפט, אמרה כי "בימים הקרובים ארצות הברית תקיים את הבטחתה לא לעצור עד להארכת האמברגו על איראן".

שגריר איראן באו"ם, מאג'יד רוואנצ'י הזהיר את ארצות הברית מחידוש הסנקציות. "הטלתן של סנקציות או הגבלות על איראן על ידי מועצת הביטחון תתקבלנה בתגובה רצינית של איראן, והאופציות שלנו אינן מוגבלות", אמר רוואנצ'י. 

הפופולריים