ארה"ב: לוחם זכויות האדם והאזרח ג'ון לואיס מת בגיל 80

ארה"ב: לוחם זכויות האדם ג'ון לואיס מת בגיל 80
חבר בית הנבחרים הדמוקרטי היה פעיל בולט במאבק זכויות האפרו־אמריקנים בארצות הברית • יו"ר בית הנבחרים פלוסי אמרה כי לואיס היה אחד הגיבורים הגדולים בהיסטוריה האמריקנית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עידן רייכל
צילום: גבריאל בהרליה

חבר בית הנבחרים הדמוקרטי ג'ון לואיס, שהיה לוחם זכויות אדם ואזרח, הלך לעולמו הלילה (שבת) לאחר מאבק במחלת הסרטן. לואיס, בן 80 במותו, היה פעיל בולט במאבק זכויות האפרו־אמריקנים בארצות הברית, והתפרסם כשהוכה בידי שוטרים כשהלך בראש צעדת המחאה של הדוקטור מרטין לותר קינג בעיירה סלמה לפני 55 שנה.

הוא נבחר בפעם הראשונה לבית הנבחרים לפני 34 שנים. יושבת ראש בית הנבחרים, ננסי פלוסי, אמרה כי לואיס היה אחד הגיבורים הגדולים בהיסטוריה האמריקנית. בשנת 2011 קיבל לואיס מהנשיא ברק אובמה את המדליה הנשיאותית על חיים של מסירות ואקטיביזם. 

לואיס נולד בטרוי שבמדינת אלבמה, כבנם של וילי לבית קרטר ואדי לואיס. לאחר התמודדות לא מוצלחת לבית הנבחרים ב־1977, הוא קיבל על עצמו משרת עבודה בממשלו של הנשיא ג'ימי קרטר. ב־1981 נבחר לשרת כחבר במועצת העירייה של אטלנטה.

לאחר בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארצות הברית, בינואר 2017, ציין לואיס כי הוא אינו רואה בו נשיא לגיטימי בשל התערבות רוסיה בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב־2016 לטובתו. הוא היה נשוי לליליאן מיילס משנת 1968 ועד למותה ב־2012. נולד להם ילד אחד. בשנת 1999 זכה בפרס אניספילד־וולף על ספרו "Walking with the Wind: A Memoir of the Movement".

הפופולריים