הבחירות לנשיאות בפולין: ניצחון לאנדז'יי דודה

הבחירות לנשיאות בפולין: ניצחון לאנדז'יי דודה
הנשיא המכהן ניצח עם 51.2% מהקולות לפי תוצאות לא רשמיות מ-99,97% מהקלפיות. הוא הודה בנאום לפולנים • יריבו רפאל צ'אסקובסקי: תוצאות האמת יגלו שאני הוא המנצח • השגריר לשעבר בפולין צבי רבנר: התוצאות יבטיחו את המשלך התנגשות הממשלה עם מערכת המשפט והתקשורת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא פולין המכהן אנדז'יי דודה בנאומו לאחר פרסום תוצאות המדגם בבחירות לנשיאות, 13.07.20
צילום: צילום: רויטרס

הבחירות לנשיאות בפולין: אנדז'יי דודה, הנשיא המכהן ובעל הברית של מפלגת השלטון ניצח הבוקר (שני) עם 51.2% מהקולות, זאת  על פי תוצאות לא רשמיות מספירת 99,97% מהקלפיות. דודה גרף יותר מ-10.4 מיליון קולות, לעומת יריבו צ׳אסקובסקי, שהשיג יותר מ-9.9 מיליון קולות. דודה לא המתי ךתוצאות האמת ובנאום שנשא כבר הודה לפולנים וטען כי הוא המנצח בבחירות.

שגריר ישראל לשעבר בוורשה, צבי רבנר, סיפר בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי "ניצחונו של אנדז'יי דודה מבטיח שההגבלות על מערכת המשפט ורשות השידור הממלכתית ימשיכו. וכן גם מבטיח את המשך ההתנגשות עם האיחוד האירופי".

יריבו רפאל צ'אסקובסקי טען מנגד כי מוקדם מדי לדעת מי ניצח וכי הוא בטוח שאחרי שכל קולות האמת ייספרו יגלו כי דווקא הוא זה ניצח. אם תוצאות האמת שיתפרסמו במהלך היום ישקפו את תוצאות המדגם - יהיו אלה התוצאות הצמודות ביותר בפולין מאז נפילת הקומוניזם ב-1989.

דודה מנהיג קו לאומני בפולין שהולך יד ביד עם מפלגת השלטון, הרוצה להעמיק את אחיזתה במערכת המשפט הפולנית בניגוד לעמדת האיחוד האירופי. צ'אסקובסקי, ראש עיריית וורשה, לעומת זאת מנהיג קו ליברלי פרו-להטבי, והבטיח שאם ינצח בבחירות, הוא ישתמש בזכות הווטו העומדת לנשיא המדינה כדי לעצור חוקים שיפגעו בדמוקרטיה.

הפופולריים