גורמי מודיעין מערביים: לאיראן ייקח שנתיים להשתקם בנתנז

גורמי מודיעין: הנזק בנתנז - שיקום של שנתיים
שני גורמים לניו יורק טיימס: האסטרטגיה ישראלית-אמריקנית היא לפתח סדרה של תקיפות חשאיות, שמטרתן לפגוע בדמויות בכירות במשמרות המהפכה או לעכב את תוכנית הגרעין על ידי גרימת נזקים למתקנים ואתרים פעילים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפיצוץ בנתנאז, יולי 2020
צילום:

שני גורמי מודיעין מערביים צוטטו היום (שישי) בעיתון הניו יורק טיימס שהם אומרים כי "לאיראן ייקח עד שנתיים כדי לשקם את הנזק שנגרם בעקבות הפיצוץ באתר הגרעין בנתנז". על פי הגורמים, האסטרטגיה הישראלית-אמריקנית היא לפתח סדרה של תקיפות חשאיות, שמטרתן לפגוע בדמויות בכירות במשמרות המהפכה או לעכב את תוכנית הגרעין על ידי גרימת נזקים למתקנים ואתרים פעילים.

בתחילת השבוע הניו יורק טיימס דיווח מפי מקור מודיעיני במזרח התיכון כי ישראל היא זו שעומדת מאחורי הפיצוץ במתקן העשרת האורניום בנתנז, באמצעות פצצה - ולא באמצעות מתקפת סייבר. גורם במשמרות המהפכה אישר לעיתון כי הסיבה לפיצוץ היא אכן פצצה. אותו גורם מודיעיני הוסיף כי ישראל אינה קשורה לשאר הפיצוצים שאירעו בשבוע החולף באיראן.

קודם לכן, דובר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, בהרוז כמאלונדי, אמר כי הפיצוץ במתקן הגרעין בנתנז לפני שמונה ימים עלול להאט את ייצור והפקת הצנטריפוגות. דובר הארגון הוסיף כי נגרם נזק פיננסי רב למחסן ובכוונת השלטונות לבנות מחסן גדול עם ציוד מתקדם יותר באתר.

אמש הטלוויזיה הממלכתית באיראן דיווחה כי פיצוצים אירעו במערבה של עיר הבירה טהראן וכי לאחר מכן אירעו הפסקות חשמל באזור. בערוץ "אל-ערביה", הפרו-סעודי, נטען כי הפיצוצים אירעו במחסן טילים של משמרות המהפכה.

אנליסט בכיר לנושאי איראן, פאביאן הינז, אמר לכאן חדשות: "מקום הפיצוץ מאוד 'מעניין'. מדובר בכמה מתחמים – מתחם מחקר לנשק כימי, עוד אתר של אימון כוח קודס, ויש גם שני מתקנים תת קרקעיים באזור – אולי מתקן טילים ואולי מרכז איראני נוסף לאימונים. אבל צריך להדגיש: אנחנו לא יודעים כרגע שום דבר בוודאות. ישנם דיווחים על הפסקות חשמל באזורים נרחבים. אבל המיקום המדויק, ומה בדיוק אירע שם עוד לא ברור".

הפופולריים