פיצוצים אירעו במערב טהראן, החשמל באזור נפל

פיצוצים אירעו במערב טהראן, החשמל באזור נפל
ערוץ "אל-ערביה": הפיצוצים התרחשו במחסן טילים של משמרות המהפכה. • אנליסט איראני לכאן חדשות: מקום הפיצוץ מאוד "מעניין'". מדובר במתחם מחקר כימי, ואתר אמון כוח קודס • תושבים בטהראן מסרו לגופי תקשורת של האופוזיציה כי כמה פיצוצים נשמעו במערב העיר וכי אחד מהם היה "עז מאוד"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פיצוץ ליד טהרן, 26 ביוני 2020
צילום: -

הטלוויזיה הממלכתית באיראן דיווחה הלילה (שישי) כי פיצוצים אירעו במערבה של עיר הבירה טהראן וכי לאחר מכן אירעו הפסקות חשמל באזור. בערוץ "אל-ערביה", הפרו-סעודי, נטען כי הפיצוצים אירעו במחסן טילים של משמרות המהפכה.

אנליסט בכיר לנושאי איראן, פאביאן הינז, אמר לכאן חדשות: "מקום הפיצוץ מאוד 'מעניין'. מדובר בכמה מתחמים – מתחם מחקר לנשק כימי, עוד אתר של אימון כח קודס, ויש גם שני מתקנים תת קרקעיים באזור – אולי מתקן טילים ואולי מרכז איראני נוסף לאימונים. אבל צריך להדגיש: אנחנו לא יודעים כרגע שום דבר בוודאות. ישנם דיווחים על הפסקות חשמל באזורים נרחבים. אבל המיקום המדויק, ומה בדיוק אירע שם עוד לא ברור".

תושבים בבירה מסרו לגופי תקשורת של האופוזיציה כי כמה פיצוצים נשמעו במערב העיר וכי אחד מהם היה "עז מאוד". לפי סוכנות הידיעות האיראנית FARS, הפסקות החשמל אירעו בפרברים שחריאר וקודס שמיקומם מערבית לטהראן. 

ראש עיריית גארמאדרה, בה התרחשו חלק מהפיצוצים, סותר חלק מידיעות ההכחשה האיראניות. ראש העיר טוען כי הפיצוצים בעירו במהלך הלילה מקורן בתאונה שהביאה לפיצוץ של מספר מכלי גז.

באיראן אירעו בתקופה האחרונה כמה פיצוצים מסתוריים במקומות שונים. בלילה שבין שני לשלישי אירע פיצוץ במפעל למילוי בלוני חמצן בעיר האיראנית באקראשר, שנמצאת מדרום לטהראן. שני בני אדם נהרגו ושלושה נפצעו כתוצאה מהפיצוץ. כמו כן, מפעל נוסף באזור נפגע מהפיצוץ. באיראן טענו שהסיבה לפיצוץ היא רשלנות.

בשבת האחרונה דווח על פיצוץ בתחנת כוח באהווז שבדרום-מערב איראן. רשת אל־ג'זירה דיווחה שהפיצוץ היה באחת הטורבינות במקום. ברשת נפוץ סרטון המתעד לכאורה עשן שחור מיתמר מן המתקן. כמה ימים קודם לכן אירע פיצוץ במתקן העשרת האורניום בנתנז, באמצעות פצצה - ולא באמצעות מתקפת סייבר. ביום ראשון דווח בניו יורק טיימס מפי מקור מודיעיני במזרח התיכון כי ישראל היא זו שעומדת מאחורי הפיצוץ. גורם במשמרות המהפכה אישר לעיתון כי הסיבה לפיצוץ היא אכן פצצה. עם זאת, אותו גורם מודיעיני טען כי ישראל אינה קשורה לשאר הפיצוצים שאירעו בשבוע החולף באיראן.

הפופולריים