איראן על הפיצוץ בנתנז: כל התקפה על מתקני הגרעין שלנו תיחשב חציית קו אדום

הפיצוץ בנתנז | איראן: חציית קווים אדומים
דובר ממשלת איראן עלי רביעי: "הדיווחים על כך שישראל היא שעומדת מאחורי הפיצוץ בנתנז הם תעמולה ומלחמה פסיכולוגית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן הגרעין בנתנז, אתמול
צילום: צילום: אי-פי

דובר ממשלת איראן, עלי רביעי, אמר היום (שלישי) שהדיווחים על כך שישראל היא שעומדת מאחורי הפיצוץ בנתנז הם תעמולה ומלחמה פסיכולוגית.

רביעי הוסיף כי "השלטון בישראל צריך להבין שיצירת נרטיב כזה של שבירת נורמות בין-לאומיות, וכל התקפה על מתקני הגרעין שלנו  - גם אם מדובר בתעמולה בלבד - ייחשב כחציית קווים אדומים של יציבות וביטחון בין-לאומיים".

הניו יורק טיימס דיווח שלשום מפי מקור מודיעיני במזרח התיכון כי ישראל היא זו שעומדת מאחורי הפיצוץ במתקן העשרת האורניום בנתנז, באמצעות פצצה - ולא באמצעות מתקפת סייבר. גורם במשמרות המהפכה אישר לעיתון כי הסיבה לפיצוץ היא אכן פצצה. אותו גורם מודיעיני הוסיף כי ישראל אינה קשורה לשאר הפיצוצים שאירעו בשבוע החולף באיראן.

דובר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, בהרוז כמאלונדי, אמר בתחילת השבוע כי הפיצוץ במתקן הגרעין בנתנז ביום חמישי שעבר עלול להאט את ייצור והפקת הצנטריפוגות. דובר הארגון הוסיף כי נגרם נזק פיננסי רב למחסן ובכוונת השלטונות לבנות מחסן גדול עם ציוד מתקדם יותר באתר.

דיוויד אולברייט, אנליסט בכיר, נשיא מכון ISIS ולשעבר בכיר בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אמר לכאן חדשות ביום הפיצוץ כי "לא סביר שאירעה סתם תקלה במחסן בנתנז ושזאת התוצאה, אלא יש סיכוי יותר מסביר שמדובר בחבלה". אולברייט הוסיף כי המחסן עצמו משמש להרכבת צנטרופוגות, ולא אמורים להיות בו חומרים דליקים.

בתוך כך, הבוקר דווח על שני הרוגים ושלושה פצועים בפיצוץ עז במפעל מדרום לטהראן. רשמית נמסר כי מדובר בתאונה שנגרמה מרשלנות של פועלים במהלך מילוי מכלי חמצן. לא נמסרו פרטים על טיבו של המפעל.

הפופולריים