דיווח בארה"ב: "ישראל עומדת מאחורי הפיצוץ בנתנז"

דיווח בארה"ב: ישראל עומדת מאחורי הפיצוץ בנתנז
הניו יורק טיימס ציטט את הדברים מפי מקור מודיעיני במזרח התיכון • דובר הארגון לאנרגיה אטומית האיראני: ייצור הצנטריפוגות עלול לסבול מהאטה. בכוונת השלטונות לבנות מחסן גדול עם ציוד מתקדם יותר במקום
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן הגרעין בנתנז, אתמול
צילום: צילום: אי-פי

הניו יורק טיימס דיווח הלילה (שני) מפי מקור מודיעיני במזרח התיכון כי ישראל היא זו שעומדת מאחורי הפיצוץ במתקן העשרת האורניום בנתנז, באמצעות פצצה - ולא באמצעות מתקפת סייבר. גורם במשמרות המהפכה אישר לעיתון כי הסיבה לפיצוץ היא אכן פצצה. אותו גורם מודיעיני הוסיף כי ישראל אינה קשורה לשאר הפיצוצים שאירעו בשבוע החולף באיראן.

אתמול, דובר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, בהרוז כמאלונדי, אמר כי הפיצוץ במתקן הגרעין בנתנז בשבוע שעבר עלול להאט את ייצור והפקת הצנטריפוגות. דובר הארגון הוסיף כי נגרם נזק פיננסי רב למחסן ובכוונת השלטונות לבנות מחסן גדול עם ציוד מתקדם יותר באתר.

בשבוע שעבר הארגון לאנרגיה אטומית של איראן דיווח על תקרית במתקן הגרעיני בנתנז בשעות הבוקר המוקדמות. התקרית התרחשה במבנה הנמצא בשיפוצים, לא דווח על נפגעים באירוע. הניו יורק טיימס פרסם כי גורם מודיעיני מזרח תיכוני טוען כי מקורה של השריפה במטען נפץ שהושתל באתר. לדברי אותו גורם מודיעיני, הפיצוץ הרס חלקים ממבנה מעל פני הקרקע, שבו שוכנו סרכזות בטרם נכנסו לפעולה.

שני גורמים רשמיים איראנים אמרו למחרת כי ייתכן שישראל עומדת מאחורי הפיצוץ במתקן העשרת האורניום. בכירים אחרים הוסיפו כי התקרית נגרמה מתקיפת סייבר נגד המתקן. למרות משבר קורונה, איראן נמצאת חודשים מהסף הגרעיני ובישראל יש היערכות לתגובה איראנית אפשרית.

בהכנת הידיעה השתתפו עמיחי שטיין, מאיה ראכלין וגיא בריצמן

הפופולריים