דיווח ראשוני: פיצוץ בתחנת כוח בדרום מערב איראן

דיווח: פיצוץ בתחנת כוח בדרום-מערב איראן
רשת אל־ג'זירה דיווחה שהפיצוץ היה באחת הטורבינות באהווז
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פיצוץ תחנת כוח בדרום מערב איראן, 04.07.20
צילום: -

כלי התקשורת באיראן דיווחו היום (שבת) על פיצוץ בתחנת כוח באהווז שבדרום-מערב איראן. רשת אל־ג'זירה דיווחה כי הפיצוץ היה באחת הטורבינות במקום. ברשת נפוץ סרטון המתעד לכאורה עשן שחור מיתמר מן המתקן.

שני גורמים רשמיים איראנים אמרו אתמול לסוכנות הידיעות רויטרס כי ייתכן שישראל עומדת מאחורי הפיצוץ במתקן העשרת האורניום בנתנז שלשום. בכירים אחרים הוסיפו כי התקרית נגרמה מתקיפת סייבר נגד המתקן. למרות משבר קורונה, איראן נמצאת חודשים מהסף הגרעיני ובישראל יש היערכות לתגובה איראנית אפשרית.

גורם מודיעיני מזרח תיכוני אמר ל"ניו יורק טיימס" כי מקורו של הפיצוץ הוא במטען נפץ שהושתל בתוך המתקן. לדברי אותו מקור, הפיצוץ המסתורי הרס חלקים ממבנה שנמצאים על הקרקע. במבנה נמצאו על פי הערכות צנטריפוגות שטרם נכנסו לפעולה.

לפני כן, דיווח הארגון לאנרגיה אטומית של איראן על "תקרית" במתקן הגרעיני בנתנז בשעות הבוקר המוקדמות. התקרית, שנסיבותיה תחת חקירה, התרחשה במבנה הנמצא בשיפוצים, לא דווח על נפגעים באירוע. 

לפני כשבוע התרחש פיצוץ חריג במדינה. הטלוויזיה הממלכתית באיראן דיווחה כי הרשויות חוקרות "אור בהיר ורעש חזק מזרחית לטהראן", זאת לאחר שגולשים ברפובליקה האיסלאמית דיווחו על פיצוץ עז וחריג באזור. דובר משרד ההגנה האיראני מסר כי מדובר בפיצוץ במתקן גז באזור הכללי-אזרחי בעיר פרצ'ין, סמוך לבירה, עיר שבה שוכן אתר צבאי רגיש. 

הפופולריים