סוכנות הגרעין האיראנית מדווחת: "תקרית" במתקן בנתנז

סוכנות הגרעין האיראנית: "תקרית" במתקן בנתנז
האירוע, שנמצא תחת חקירה, התרחש במבנה הנמצא בשיפוצים, לא דווח על נפגעים באירוע. גורם איראני: "אי אפשר לשלול את האפשרות שהפיצוץ במתקן היה חבלה" • בכיר לשעבר בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לכאן חדשות: לא סביר שאירעה סתם תקלה במחסן בנתנז"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן הגרעין בנתנז, אתמול
צילום: צילום: אי-פי

הארגון לאנרגיה אטומית של איראן דיווח היום (חמישי) על "תקרית" במתקן הגרעיני בנתנז בשעות הבוקר המוקדמות. התקרית, שנסיבותיה תחת חקירה, התרחשה במבנה הנמצא בשיפוצים, לא דווח על נפגעים באירוע. האירוע המדובר הוא ככל הנראה פיצוץ שהתרחש במקום. גורם איראני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס: "אי אפשר לשלול את האפשרות שהפיצוץ היום במתקן הגרעין בנתז היה חבלה". 

הניו יורק טיימס פרסם כי גורם מודיעיני מזרח תיכוני טוען כי מקורה של השריפה במטען נפץ שהושתל באתר. לדברי אותו גורם מודיעיני, הפיצוץ הרס חלקים ממבנה מעל פני הקרקע, שבו שוכנו סרכזות בטרם נכנסו לפעולה.

דיוויד אולברייט, אנליסט בכיר, נשיא מכון ISIS ולשעבר בכיר בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אמר לכאן חדשות כי "לא סביר שאירעה סתם תקלה במחסן בנתנז – וכי זאת התוצאה, אלא יש סיכוי יותר מסביר שמדובר בחבלה". אולברייט הוסיף כי המחסן עצמו משמש להרכבת צנטרופוגות, ולא אמורים להיות בו חומרים דליקים, ולכן "לא אמורים להיות דברים שצריכים להתפוצץ בהרכבת צנטרפוגות". אולברייט הוסיף כי הערכות הן שזה המקום היחיד שבו האיראנים יכולים להרכיב צנטרפוגות.

בנוגע לשאלה מדוע האיראנים רצו לתקשורת לפרסם את דבר השריפה אומר אולברייט כי מדובר באתר שעיני כל העולם עוקבות אחריו, בגלל היותו מרכזי בתוכנית הגרעין האיראנית, ולכן זה היה רק עניין של זמן עד שהיו מגלים שאירע שם פיצוץ/שריפה. והוא מעריך שכיוון שהסוכנות הבינלאומית מכירה את האתר, היא גם צפויה לבקש לבקר בו.

דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית באיראן עידכן שהאירוע לא שיבש את פעילותו של המתקן בנתז, וגם לא גרם לזיהום משום שהאתר לא פעיל. עוד הוסיף הדובר ש"אין סיבה לדאוג, מומחים במקום חוקרים את האירוע".

לפני כשבוע התרחש פיצוץ חריג במדינה. הטלוויזיה הממלכתית באיראן דיווחה כי הרשויות חוקרות "אור בהיר ורעש חזק מזרחית לטהראן", זאת לאחר שגולשים ברפובליקה האיסלאמית דיווחו על פיצוץ עז וחריג באזור. דובר משרד ההגנה האיראני מסר כי מדובר בפיצוץ במתקן גז באזור הכללי-אזרחי בעיר פרצ'ין, סמוך לבירה, עיר שבה שוכן אתר צבאי רגיש. לדבריו, כוחות הכיבוי השתלטו על האש ולא היו נפגעים.

לפני כשבועיים אישרה מועצת הנגידים של הסוכנות לאנרגיה אטומית הצעה הקוראת לאיראן לשתף פעולה עם הסוכנות - לראשונה משנת 2012. בין השאר, מתבקשת איראן לאפשר כניסה לשני אתרים במדינה שאליהם היא אינה מאפשרת כניסת פקחים כבר ארבעה חודשים. בטהראן הגיבו על ההחלטה, ואמרו: "היצמדו לתחום סמכותכם, עליכם להיות אסירי תודה על שיתוף הפעולה מצדנו".

מתקן הגרעין בנתנז נפגע משמעותית בשנת 2011 על ידי הווירוס "סטקסנס" (Stunxnet). תוכנת המחשב שהוחדרה אל הכור חיבלה בבקרים של אלפי צינטרפוגות במתקן. לפני כשנה דיווח אתר האינטרנט "יאהו" כי טכנאי איראני שעבד במרכז להעשרת האורניום בנתנז, סייע לארצות הברית וישראל להחדיר את הווירוס למחשבים שעסקו בתוכנית הגרעין האיראנית. על פי הדיווח, הטכנאי שגוייס בידי שירותי הביון של הולנד, מסר את הידע הטכני על המערכות והוא זה שהעביר את הוירוס למחשבים באמצעות USB. גורם מודיעיני בכיר אמר לעיתון ש"החפרפרת הזאת הייתה הגורם הכי חשוב במבצע".

בהכנת הידיעה השתתפו בן יניב ומאיה ראכלין

הפופולריים