סין אישרה את "חוק הביטחון הלאומי" נגד עצמאות הונג קונג

סין אישרה את החוק נגד עצמאות הונג קונג
המושלת: לא מפחדים מעיצומים • מנהיג קבוצת הפרו-דמוקרטיים, ג'ושוע וונג, הודיע על התפטרותו משום שהפך ל"יעד עיקרי" של החוק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנות סוערות בהונג קונג
צילום: אי-פי

המפלגה הקומוניסטית בסין העבירה את "חוק הביטחון הלאומי" שמקצץ בסמכויות האוטונומיה של הונג קונג ומאפשר לבייג'ינג לקיים הליכים משפטיים ולכלוא מתנגדים למשטר, כך על פי דיווחים מקומיים. ראש הרשות המבצעת, קארי לאם, לא אישרה את הדיווחים, אך ציינה כי אינה חוששת מעיצומים בעקבות מהלך זה. הפעיל הפרו-דמוקרטי ג'ושוע וונג הודיע בתגובה שהוא מתפטר מהובלת קבוצת הדמוקרטים "דמוסיסטו" שעמד בראשה משום שהוא כעת "יעד עיקרי" לחוק. 

ממשלת יפן פרסמה הודעה לפיה היא תצטער מאוד אם סין אכן העבירה את החוק השנוי במחלוקת. דובר הממשל היפני הודיע כי יפן תדון עם ממשלת נוספות לגבי התגובה למהלך. טייוואן הזהירה את אזרחיה מהגעה להונג קונג בעקבות הדיווחים. "החוק החדש ישפיע קשות על חופש, דמוקרטיה וזכויות אדם בהונג קונג", נכתב בהודעת הממשלה. 

תומכי סין חוגגים את חוגגים את אישור חוק הביטחון הלאומי, היום (צילום: אי-פי)

על פי טיוטת החוק שחשפה סין בשבת שעברה, בייג'ינג תפתח משרד לביטחון לאומי בהונג קונג, כדי לאסוף מידע על מתנגדי המשטר. מטרת החוק, לפי הסינים, היא להתמודד עם טרור ועם קנוניות נגד המשטר בחסות מדינות זרות. אולם פעילי זכויות האדם בהונג קונג טוענים כי החוק החדש רומס את זכויותיהם הבסיסיות ביותר ומפר את הסטטוס קוו במחוז.

בתוך כך, בתחילת החודש פורסם כי בית המחוקקים בהונג קונג קבע עונש מאסר של שלוש שנים וקנס של 50 אלף דולר הונג-קונגי (6,450 דולר אמריקני) למי שיבזה את ההמנון הסיני.

הפופולריים